Atilla Peker 4 saatlik ifadesinin ardından serbest bırakıldı

2 Haziran 2021 Çarşamba

Atilla Peker 4 saatlik ifadesinin ardından serbest bırakıldı

Gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin soruşturmada ‘şüpheli’ sıfatıyla Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

KKTC’de öldürülmesine ilişkin iddialara yönelik soruşturmada ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade veren organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, ifade vermek için Anadolu Adliyesi’ne geldi.

Atilla Peker, Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda yaklaşık 4 saat ifade verdi. Savcılıktaki işlemlerin ardından Peker, “Tasarlayarak öldürmeye yardım etme” suçundan yurtdışına çıkış yasağı ve karakola giderek imza verme şeklinde adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.Peker, Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker, YouTube’da yayınladığı 7’inci videoda 1993’te bombalı saldırı sonucu öldürülen gazeteci Uğur Mumcu ve 1996 yılında Lefkoşa’da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı cinayetlerine ilişkin konuşmuştu. Peker, cinayetlere yönelik eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT’çi Korkut Eken’e işaret etti. Sedat Peker, Uğur Mumcu cinayetine yönelik, “Uğur Mumcu şehit ediliyor, yanına ilk gelen kim; katil en önce gelir, Mehmet Ağar” demişti.  Adalı cinayeti için ise kendisine gelindiğini ve kardeşi Atilla Peker’i önerdiğini iddia etmişti. Peker, “Biz o zaman Mehmet Ağar, Korkut Eken hep beraberiz… Genciz, vatanseveriz.. Bana genelde iş adamlarını yönlendiriyorlar, faili meçhullerden ziyade. Onları da anlatacağım. Bana dedi ki, “Kıbrıs’ta bir adam var, Kıbrıs’ı Rumlara satmak istiyor.” İki profesyonel dedi… Dedim sana öz kardeşimi vereceğim, Atilla Peker’i. Uzmandır, sokaklarda yetişmiştir. Biletlerden bakabilirler. Yüce Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Aradan zaman geçti, döndüler üç dört gün sonra. Denk gelinemedi. Korkut abiyle konuştuk. Dedi sonra gideceğiz. Onlara bağlı başka bir ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abiyle, “Halloldu o iş” dedi” aktarımını yaptı.

Muğla’da polisin düzenlediği operasyonda suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker ve yanındaki Yunus Olcay, Fethiye ilçesindeki villada gözaltına alınmıştı ardından serbest kalmıştı. Ruhsatsız silah bulundurmak suçlamasıyla  Muğla’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Atilla Peker, savcılığa verdiği dilekçeyle ağabeyi Sedat Peker’in gündeme getirdiği gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili bildiklerini anlatmak istediğini ifade etmişti. Peker’in verdiği ifade sonrası harekete geçen İstanbul Anadolu Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Sedat Peker ile aynı karede yer alan isme gözaltı

Atilla Peker: Adalı olayı sırdı, devlete hizmet ettiğimizi sanıyorduk

 

 

 

 

Benzer Haberler