PCR zorunluluğu öncesi akın: Alışveriş için birbirleriyle yarıştılar

19 Ocak 2022 Çarşamba

Türk Lirası’nın Bulgar Levası karşısında dahi düşüşüyle Edirne’ye çok sayıda Bulgaristan vatandaşı akın etti. Bulgaristan’a girişlerde PCR zorunluluğunun başlamasına saatler kala gelen vatandaşlar alışveriş için birbirleriyle yarıştı.

Bulgaristan’da artan koronavirüs vakalarının ardından Bulgaristan Sağlık Bakanlığı yeni tedbirler aldı. Yarından itibaren Bulgaristan’a giriş yapacak kişilerin geçerli aşı sertifikası veya hastalığı geçirdiğine dair belge ve en geç 72 saat öncesinden yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri gerekecek. Bulgaristan’ın PCR kararının ardından çok sayıda Bulgaristan vatandaşı, uygulama öncesi Edirne’ye akın etti.

TÜRK LİRASI ERİMEYE DEVAM EDİYOR

Gerek tur otobüsleriyle gerekse şahsi araçlarıyla Edirne’ye gelen Bulgaristan vatandaşları, kısa sürede buldukları birçok ürünü alabilmek için adeta yarıştı. Yiyecekten temizlik malzemesine birçok ürün alan ve aldıklarını taşımakta güçlük çeken Bulgaristan vatandaşları, otomobillerinin ve geldikleri tur otobüslerinin bagajını doldurup Edirne’den ayrıldı.

“MÜŞTERİLERİN YÜZDE 99’U BULGAR”

Edirneli esnaf Metin Doğan, müşterilerinin yüzde 99’unu Bulgaristan vatandaşlarının oluştuğunu söyledi. PCR uygulaması öncesi alışveriş yoğunluğu yaşandığını belirten Doğan, PCR uygulaması nedeniyle artık gelişler de azalma yaşanacağını söyledi.

PCR zorunluluğu öncesi Edirne’ye akın ettiler: Bagajları doldurup ayrıldılar - 3

Bulgarlar ve Azeriler’den sonra Gürcü akını

 

Benzer Haberler