Paylan’dan Lütfü Elvan’a: Bir masaj yapmadığınız kaldı

12 Kasım 2021 Cuma

Paylan’dan Lütfü Elvan’a: Bir masaj yapmadığınız kaldı

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’te yürütülen bütçe görüşmelerinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a ‘Sivil toplumlarla görüşüyoruz’ sözünü hatırlattı. Paylan, “Meslek örgütleriyle görüştünüz mü? Patronlara 6 yıldır bir masaj yapılmadığı kaldı” dedi.

HDP’li vekil Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu. “Paylan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a, “‘Asgari ücreti vergi dışı bırakacağım’ diyemediniz. ‘Nasıl olsa sömürü düzeni var’ diye bakıyorsunuz. Asgari ücret 250 euro şu an. Alım gücü eridi.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kesin hesabı ve bütçe görüşmeleri devam ediyor. Komisyon’da konuşan Garo Paylan, iktidarın bütçe tercihlerini eleştirdi. Lütfü Elvan’a ‘Sivil toplumlarla görüşüyoruz’ sözünü hatırlatan Paylan, şöyle konuştu:

“Bütçede bazı tercihleriniz var. Güvenlik politikaları yani İçişleri, Savunma, tam 246 milyar lira para harcıyorsunuz. Son 6 yılda 45 milyar TL’den 246 milyar TL’ye çıkmış. Güvenimiz var mı? Yok. Huzurumuz var mı? Yok. İkinci büyük bakanlık ne? Faiz bakanlığı. Her 5 lira verginin 1 lirası güvenlikçi politikalara ve her 5 lira verginin 1 lirası faiz bakanlığına gidiyor. Sonra eğitim ve sağlık geliyor. Daha çok olması lazım. Beşinci bakanlık ne? İsraf bakanlığı. Çifte maaşlı bürokratlardan tutun… Buraya lüks arabayla geliyorlar, siz de öyle tercih ettiniz, bu kadar yoksulluğun olduğu yerde. Ekmek bulamayan yurttaşlarımız için, sizin yerinizde olsam mütevazi bir arabaya binerdim. Altıncı bakanlık ne? Yandaş bakanlığı. Hani demişti ya ‘Şehir hastanelerine bir lira çıkmayacak.’ Siz yandaşlara milyonlarca ödenek ayırdınız. 1 liralık işi 5 liraya ihale ettiniz. 5 yandaş müteahhitte bunları ödemek zorundasınız. Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu kadar yoksulluğun olduğu ülkede birinci sırada olması gerekirken, diplerde.

“VİCDAN YOK VİCDAN”

Önemli bir sözünüz var. ‘Sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüyoruz’ dediniz. Güzel. Hangisiyle görüştünüz? Bol bol iş insanlarıyla görüşmüşsünüz. Sendikalarla görüştünüz mü? Hangi sendikalarla görüştünüz? Sarı sendika mı, devrimci sendika mı? Meslek örgütleriyle görüştünüz mü? Patronlara 6 yıldır bir masaj yapılmadığı kaldı. Biraz da yoksullarla görüşün. EYT ile ilgili Çalışma Bakanı’mız ‘çalışıyoruz’ dedi. Ne güzel. Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı ‘çalışma yok’ dedi. Dün de düzeltme yapıldı, Çalışma Bakanı’na ‘çalışmamız yok’ deniltildi. Vicdan yok vicdan. Tercihleri değiştirmiyorsunuz. Tercihlerinizi değiştirseniz tam 400 milyar TL tasarruf edebilirsiniz.”

Garo Paylan Bakan’a oyuncak hediye etti

 

 

 

Benzer Haberler