Patronun asgari ücret çözümü işsizlik oldu

28 Mart 2022 Pazartesi

Patronun asgari ücret çözümü işsizlik oldu

Yeniden geleceği iddia edilen asgari ücret zammı hakkında konuşan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yeni bir düzenlememeniz olmaması durumunda şirketlerin eleman eksiltilmesi yönünde öneri verdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Afyonkarahisar’da basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya gelerek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Asgari ücretin, enflasyondaki artışla hızlı şekilde eridiğini belirten Özdebir, hayat standartlarının eriyen ücretler karşısında düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Özdebir, bunun yapılmaması halinde işletmelerin getirebileceği “çözüm”ü de “Belki 3 kişi çalıştıracağına 2 kişi çalıştıracak, 1 kişinin ücretini de öbürlerine verecek” ifadeleriyle açıkladı.

Ali Tezel’den asgari ücrete zam tahmini

3 KİŞİ ÇALIŞTIRACAĞINA 2 KİŞİ ÇALIŞTIRACAK 1 KİŞİNİN ÜCRETİNİ DİĞERİNE VERECEK”

Özdebir, “Bu konuda kanuni düzenleme yapılabilir. İşletmeler kanuni bir düzeltme olmasa bile bunu telafi eder diye düşünüyorum. İşletmelerin mali bünyelerine ve karlılıklarına göre, dayanabilecekleri oran neyse onu yapacaklar. Karlılığı yüksek olan firmada daha yüksek oranda olur, düşük olan firmalar da yapabildiği kadar yapar. İnsanları aç bırakamazsınız, devlet artırmasa da bir şekilde işletmeler bunu artırmaya çalışacaklar. Belki 3 kişi çalıştıracağına 2 kişi çalıştıracak, 1 kişinin ücretini de öbürlerine verecek. Firmalar, yanında çalıştırdığı insanların ihtiyaçlarını, gücünün yettiği kadar karşılamak mecburiyetinde” dedi.

Tüketici ve üretici enflasyonu arasındaki makasın giderek büyüdüğüne dikkati çeken Özdebir, Rusya-Ukrayna savaşının bu makası biraz daha açabileceğini dile getirdi. Özdebir, bu ülkelerin buğdaydan ayçiçeğine, demirden çeliğe kadar çok sayıda üründe Türkiye’nin en büyük tedarikçisi olduğunu hatırlatarak, Rusya’ya yönelik yaptırımların etkisinin özellikle bu ürünlerde fiyatların artmasına yol açabileceğini anlattı.

AKP’den Erdoğan’ın mesajı sonrası asgari ücret ve EYT açıklaması

Benzer Haberler