Paşinyan’dan ‘istifa’ kararı

28 Mart 2021 Pazar

Paşinyan’dan ‘istifa’ kararı

Ermenistan’da haziran ayında yapılması planlanan parlamento seçimine ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Nikol Paşinyan, nisan ayında istifa edeceğini duyurdu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan istifa açıklaması geldi. Ermenistan’ın Armavir bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, haziranda yapılacak erken parlamento seçimine ilişkin konuşan Paşinyan, yakında istifa edeceğini söyledi. Paşinyan, “Nisanda istifa edeceğim. Ancak bunu iktidardan gitmek için değil, erken seçiminin yapılması için yapacağım.” dedi.

Paşinyan, istifasından 20 Haziran’da yapılacak erken parlamento seçimine kadar olan sürede geçici olarak Başbakanlık görevini yürüteceğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, 25 Şubat’ta Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiriye imza atarak, Paşinyan’a muhtıra vermişti. Paşinyan, hemen Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını duyurmuştu. Muhalefet yanlısı tutum sergileyen Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Gasparyan’ın görevden alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamamıştı. Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını “darbe girişimi” olarak nitelendirmişti. Başbakan Paşinyan, ülkede 20 Haziran’da erken parlamento seçimine gidileceğini, 18 Mart’ta açıklamıştı.

Benzer Haberler