Partizan anıtını yıkmaya çalışan faşist, altında kaldı: Vurulduktan 76 yıl sonra onların bacaklarını kırdı

10 Kasım 2018 Cumartesi

Hırvatistan’da faşistlere karşı direnişin sembol isimlerinden Rade Končar’ın heykelini devirmeye çalışan bir kişi heykelin altında kaldı. Siyasetçi Kreşo Belyak ise, olayla ilgili olarak “Rade Končar, faşistler tarafından vurulduktan 76 yıl sonra onların bacaklarını kırdı” paylaşımını yaptı.

Hırvatistan’da bir saldırgan, anti-faşist mücadelenin sembol isimlerinden Rade Končar’ın heykelini devirmeye çalışırken altında kaldı. Bacağı kırılan saldırganın daha önce de heykeli defalarca devirmeye çalıştığı belirtiyor.
Gazete Duvar’ın Guardian’dan aktardığı habere göre Split kentinde bulunan Hırvat partizan lideri Končar’ın heykeli, 65 yaşında bir adam tarafından saldırıya uğradı. Olay, yerel yetkililerce ‘vahşi bir vandallık’ olarak değerlendirildi ve cezai işlem başlatıldı. Çarşamba günü yaşanan olay kayıtlarına göre saldırgan heykeli devirirken, Končar’ın büstü bacağına düşünce kentteki bir hastaneye kaldırıldı. Hastane tarafından yapılan açıklamaya göre, kırık tespit edilen bacakta oluşan hasardan dolayı saldırganın ameliyata alınacağı ifade edildi.