Paris’in en kalabalık ilçesi için Türk kökenli aday Agnes Evren yarışacak

9 Mart 2020 Pazartesi

Paris’in en kalabalık ilçesi için Türk kökenli aday Agnes Evren yarışacak

Fransa’da gelecek hafta ilk turu düzenlenecek belediye başkanlığı seçimlerinde başkent Paris’in en kalabalık ilçesi olan 15. bölgede (arrondissement) Türk kökenli belediye başkan adayı Agnes Evren yarışacak. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi olan Fransız Parlamenter Agnes Evren’in, merkez sağ oyların yoğunlukta olduğu bu bölgede seçimi kazanma şansının yüksek olduğu söyleniyor.

Euronews’tan Rahmi Gündüz’ün haberine göre, 15. bölgenin, 2017 rakamları, 250 bini aşan nüfusuyla Paris’in en kalabalık ilçesi olarak biliniyor. Evren’in aday olduğu partinin üyesi Philippe Goujon, bu bölgede daha önce üst üste seçim kazanma başarısı gösterdi. Evren, daha önce 15. bölgede belediye başkan yardımcılığı görevinde de bulundu.

Evren’in, bu seçimde en önemli rakibi Sosyalist Parti’den Anouch Toranyan olacak.

Paris’te Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sosyalist Anne Hidalgo, bu seçimde yine aday. En büyük rakibi ise Cumhuriyetçiler’in adayı eski Adelet Bakanı Rachida Dati.

‘GELECEK VAAT EDEN EN ETKİLİ KADIN ÖDÜLÜ’ İÇİN ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

AP’nin son seçimlerinde Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkozy’nin partisi Cumhuriyetçiler’in listesinden ikinci sırada aday gösterilen ve yarışı rahat bir şekilde kazanan Agnes Evren, Fransız siyasetinde son dönemde isminden oldukça sık bahsettiren genç bir politikacı olarak ön plana çıkıyor.

Evren, geçen yıl “Generation Femmes d’Inflence” adlı kuruluş “Fransız siyasetindeki gelecek vaat eden en etkili kadın ödülüne” aday gösterilmişti.

“Generation Femmes d’Inflence” adlı kuruluş, her yıl siyaset, ekonomi ve kültür alanında en başarılı ve istikbal vaat eden kadınları seçiyor.

AGNES EVREN KİMDİR?

Fransa’ya yıllar önce göç eden 9 çocuklu bir Türk ailenin kızı olan 48 yaşındaki Evren, siyaset alanındaki kariyerine 2001 yılında Paris’in 15. Bölgesinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak başladı.

Ev kadını bir anne ve tüccar bir babanın kızı olarak mütevazi bir ailede büyüyen Agnes Evren, parti içinde özellikle bir dönem Maliye ve Ekonomi Bakanı olarak görev yapan François Baroin ve Paris Bölgesi Meclis Başkanı Valerie Pecresse’in güçlü himayesi altında görülüyor.

2015 yılındaki bölge seçimlerinden sonra Avrupa Parlamentosu’na seçilene kadar Valerie Pecresse’in, eğitim ve kültürden sorumlu yardımcısı olarak görev yaptı.

Evli ve 14 ile 11 yaşlarında bir kız, bir erkek çocuk sahibi olan politikacı, ailesinin siyaset dünyasındaki kariyerine büyük destek verdiğini belirtiyor.

Benzer Haberler