‘Para sayma’ yalanı çöktü yandaş medyada manşetler değişti

Yayın tarihi: 13 Mart 2024 Çarşamba 4:29 pm - Güncelleme: 13 Mart 2024 Çarşamba 4:34 pm

Yandaş medya ve AKP’lilerin “kurultay parası, CHP il binasında para sayma” kampanyasıyla başlattığı para sayma yalanı çöktü. Peş peşe atılan yalanlar tutmayınca bu kez yandaş medya ‘vergi’ manşetiyle çıktı.

AKP medyası önceki gün sosyal medyadan bir yalan yaydı. CHP’nin İstanbul İl Başkanlığı binasını almak için kampanyada topladığı paralar bir oyunla seçim malzemesi yapıldı.

AKP’li vekillerin ve Ziraat Bankası’ndan aldığı kredileri ödemeyen Demirören Medya’nın başlattığı operasyon kısa süre içerisinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu karalama kampanyasına dönüştü.

Sosyal medyadaki videolarda kamera görüntüleri silindi ve yeniymiş gibi servis edildi.

CHP iddiaların ardından bir açıklama yaparak görüntülerin yeni olmadığı, görüntülerin çekildiği yerin il başkanlığı olmadığını ve kurultay ile ilgisi olmadığını ifade etti.

Para sayma görüntülerine ilişkin sosyal medyada yayılan dört yalan

Açıklama şöyle:

“Söz konusu görüntüler şu an Sarıyer ilçesi sınırlarındaki CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının 2019 yılında satın alınmasıyla ilgilidir” açıklamasını yaptı. Bir tutanak yayınlayan CHP “Açıklamada sunulan evrak da bunun kanıtıdır. Evrakın düzenleme tarihi 9 Aralık 2019’dur. Güvenlik kamerası görüntüleri, her ne kadar 10 Aralık 2019’u gösterse de gerçek tarih evraktan da anlaşılacağı üzere 9 Aralık 2019’dur.”

CHP’nin açıklamasının ardından troller kılıftan kılıfa girmeye başladı. Kurultay parası, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekilen görüntüler, İBB para verdi yalanı tutmayınca bu kez vergi kaçırıldı iddiası ortaya atılmaya başlandı.

Öte yandan AKP iktidarı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de montaj bir videoyu servis etmiş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda montajı kabul etmişti.

Para sayma görüntülerindeki CHP’liler ifadeye çağırıldı

Kaynak: TELE1