Para cezası almıştı! Yargılanmanın yenilenmesini talep etti

4 Mart 2021 Perşembe

Para cezası almıştı! Yargılanmanın yenilenmesini talep etti

Sanatçı Sıla Gençoğlu’na küfür ettiği gerekçesiyle 8 bin 500 lira adli para cezasına çarptırılan Davut Güloğlu, yargılamanın yenilenmesi talebiyle mahkemeye başvurdu.

Başarılı Sanatçı Sıla Gençoğlu’na küfür ve hakaret eden şarkıcı Davut Güloğlu, 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı. Güloğlu, avukatı Fırat Söylemez aracılığıyla yargılamanın yenilenmesi için İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Avukat Söylemez tarafından sunulan dilekçede, Güloğlu’nun cezasının infazının durdurulması ve beraati talep edildi.

Mahkeme, önümüzdeki günlerde dilekçeyle ilgili inceleme yaparak davanın yeniden görülüp görülmeyeceğine ilişkin karar verecek.

Öte yandan avukat Fırat Söylemez, mahkemeye bir dilekçe de sunarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere kanun yararına bozma talebinde de bulundu.

NE OLMUŞTU?

Başarılı sanatçı Sıla, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yenikapı’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne ilişkin olarak “Darbeye karşıyım ama Yenikapı’daki şova katılmayacağım” demişti. Katıldığı bir televizyon programında, Sıla’yı hedef alan Davut Güloğlu, “S… olsun gitsin” ifadesini kullanmıştı. Sıla, bu sözlerin ardından şikayetçi olmuş ve Güloğlu hakkında, “Alenen hakaret” suçundan 2,5 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılmıştı.

İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Güloğlu, 2 Mayıs 2017’de “Alenen hakaret” suçundan önce 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza 8 bin 500 TL adli para cezasına çevrilmişti. Güloğlu’nun bu cezası 14 Mart 2019 yılında kesinleşmişti.

Öte yandan Sıla, Güloğlu aleyhine 60 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. Davayı kısmen kabul eden mahkeme, 4 bin lira manevi tazminatın haksız fiil tarihinden itibaren işleyecek yasal faizle birlikte Davut Güloğlu’ndan alınarak Sıla’ya verilmesine karar vermişti.

Benzer Haberler