Pandemide Süleymancıların yurdu kapatılmadı: 60 öğrenci korona oldu

23 Şubat 2021 Salı

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, koronavirüs pandemisi nedeniyle özel ve devlet yurtları kapatılırken Ordu’da Süleymancılara ait yurdun kapatılmadığını ve yurtta kalan öğrencilerin koronavirüse yakalandığı açıkladı. Adıgüzel, “60 yavrumuzun hepsinin birden koronvirüs olduğu haberini aldık. Bu pazartesi yüz yüze eğitime başlayan bazı sınıflar ile de vakalar Köklük İlköğretim Okulu’na sıçramış, okul da karantinaya alındı” dedi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından özel ve devlet yurtları geçici olarak kapatıldı. Ancak CHP’li Adıgüzel’e göre bir yurt bundan muaf tutuldu. Ordu’da Süleymancılara ait Özel Çınar Yurdu’nda öğrenciler kalmaya devam etti. CHP Ordu Milletvekili Dr. Adıgüzel, bu yurtta kalan yaklaşık 60 öğrencinin koronavirüse yakalandığını açıklayarak, “Bu pazartesi yüz yüze eğitime başlayan bazı sınıflar ile de vakalar Köklük İlköğretim Okulu’na sıçramış, okul da karantinaya alındı” dedi.

Adıgüzel, yurdun denetlenmediğini de vurgulayarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şunları sordu:

1- Pandemide kapalı olması gereken bir yurt neden faaliyettedir? Türkiye’de bu şekilde faaliyette olan kaç tane cemaat yurdu vardır?

2- Buranın açık olduğu bakanlığınızın birimleri tarafından biliniyor muydu, en son denetlenmesi ne zaman yapıldı?

3- Burada öğrencilerin tamamının hasta olmasına varan süreçte bu sağlıksız koşulların denetlenmesini kim yapıyor? Bu kadar sürede buraya milli eğitim ya da sağlık görevlisi ulaşmadı mı?

4- Millet bu çocukları size emanet etti, siz kime emanet ettiniz?

‘YOKSUL AİLELERİN ÇOCUKLARI’

Adıgüzel, yoksul ailelerin çocuklarının cemaat yurtlarına mahkum edildiğini belirterek, “Yoksul ailelerin çocukları ilave birtakım vaatler ile kandırılarak bu yurtlara veriliyor. Önce fakir bırak sonra da ‘sen bakamazsın biz bakalım’ diye elinden çocuğunu da alıyorlar, sistem böyle işliyor. Sonuçta bu çocuklar her yerde devletin emanetinde değil mi? Okul çağında sahip çıkmıyorlar. Askerde sahip çıkmıyorlar” diye konuştu.

Benzer Haberler