Pandemi eğitimi vurdu: Bir kuşağa yazık edildi

15 Mayıs 2021 Cumartesi

Pandemi eğitimi vurdu: Bir kuşağa yazık edildi

Türkiye, koronavirüs pandemisinde öğrencilere yeterli desteği sağlayamaması nedeniyle kayıp nesil ile karşı karşıya. MEB’in 23 Mart 2020 – 7 Mayıs 2021 verileri, uzaktan eğitimin öğrencilerdeki tahribatı ortaya çıkardı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 23 Mart 2020 – 7 Mayıs 2021 verilerine göre 18 milyonu aşkın öğrencinin yalnızca 14 milyon 82 bini uzaktan eğitime katıldı. Bu, son bir yılı aşkın süreçte milyonlarca öğrencinin eğitimden yoksun kaldığı anlamına geliyor.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, uzaktan eğitime katılan öğrencilerin yüzde 60’ının dersleri yalnızca cep telefonundan izleyebilmesi ve öğrencilerin derslere katılım sürekliliğine ilişkin bilgi bulunmaması ise bu sayının daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Eğitimcilerin görüşü ise ortak “Bir kuşağa yazık edildi.”

Türkiye, koronavirüs salgınının sürmesi ve bu süreçte öğrencilere yeterli desteğin sağlanamamış olması nedeniyle kayıp nesil ile karşı karşıya…

Mart 2020’de, Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından alınan önlemler sonucu okullar, 16 Mart’ta tatil edilirken 24 Mart itibarıyla uzaktan eğitime geçildi. Vaka sayılarının yükselişe geçmesi ile birlikte 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi uzaktan tamamlandı. Bu süreçte EBA platformu ile birlikte üç eğitim kanalı faaliyete geçse de cihaz ya da internet eksikliği gibi nedenlerle bu dönemde milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime erişemedi. MEB’in verilerine göre 23 Mart-19 Haziran 2020 tarihleri arasında 18 milyonu aşkın öğrenciden yalnızca 7 milyon 383 bin 213’i EBA’yı kullanabildi.

YENİ DÖNEM ‘AÇ-KAPA’ OLDU

Yaz ayında geçilen normalleşme kapsamında 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı birinci döneminin, 31 Ağustos’ta yüz yüze açılacağı açıklandı ancak vaka sayılarındaki artış nedeniyle okullar 31 Ağustos’ta uzaktan eğitime başladı, yüz yüze eğitim ise “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak 21 Eylül’e ertelendi. Bu kapsamda, 21 Eylül’de okulöncesi ve birinci sınıflar ile geçilen birinci aşamayı, 12 Ekim’de köy okulları ile 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıfların dahil edilmesiyle ikinci aşama ve 2 Kasım’da 5. ve 9. sınıfların dahil edilmesiyle üçüncü aşama izledi.

16 Kasım’da başlayan ara tatilin bitmesinin ardından dördüncü aşamaya geçilmesi yani tüm öğrencilerin yüz yüze eğitime başlaması beklenirken, 17 Kasım’da, 4 Ocak’a kadar kadar uzaktan eğitime geçildiğini açıklandı. Ancak daha sonra uzaktan eğitimin 22 Ocak’a uzatıldığı bildirildi. Böylece, 2020-2021 eğitim öğretim yılı da uzaktan tamamlandı.

ÖĞRENCİ OKUL GÖRMEDİ

İkinci döneme geçilen 15 Şubat’ta, anaokulları ile köy okulları tüm kademeleriyle yüz yüze başladı. 1 Mart’taki normalleşme kararları kapsamında ise yüz yüze eğitim, illerin risk durumuna göre belirlendi. Bu kapsamda düşük ve orta riskli illerde tüm sınıf gruplarında, yüksek ve çok riskli illerde ise yalnızca okulöncesi, ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime geçti. Ancak bu süreç de uzun sürmedi. Vakalardaki artış nedeniyle 13 Nisan’daki kısmi kapanma kararıyla 8 ve 12. sınıflar ile okulöncesi dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitime döndü.

Vakalardaki artışın sürmesi üzerine ise 29 Nisan’da tam kapanmaya geçildi. Böylece eğitim yeniden tüm kademelerde uzaktan olarak sürdürülmeye başlandı. Eğitimin nasıl devam edeceğinin 17 Mayıs’ta gerçekleştirilecek kabine toplantısının ardından netleşmesi bekleniyor.

Benzer Haberler