Pakistan'daki FETÖ okulları tartışmalı vakfa devredildi - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Pakistan’daki FETÖ okulları tartışmalı vakfa devredildi

FETÖ okulları 2016 yılında kurulan Türkiye Maarif Vakfı’na devredildi.

Maarif Vakfı’nın, 32 ülkede 179 okul, 2 Üniversite ve 17 yurdu işlettiği bildirilirken, 19 ülkede farklı faaliyetler yürüttüğü ve toplam 91 ülke ile temas halinde olduğu biliniyor.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, kuruluşu sırasında Mecliste Genel Kurulu’nda büyük tartışmalara neden olan; mütevelli heyetinin dördü Cumhurbaşkanı, üçü Bakanlar Kurulu tarafından belirlenerek 2016 yılında kurulan Türkiye Maarif Vakfı’na 163 milyon lira aktardığı ortaya çıktımıştı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Maarif Vakfına aktarılan 163 milyon lirayı eleştirirek, “2002 yılında bütçesinin yüzde 18’ini eğitim öğretim yatırımlarına aktaran bir bakanlıktan, 2017 yılında yüzde 8’ini eğitim öğretime aktaran bir bakanlığa dönüşmüştür” diye konuştu. Milli Eğitim Bakanlığının bin tane ücretli öğretmeni bütçe yetersizliği nedeniyle kadroya almadığını hatırlatan Ceylan, yurt dışındaki okullara karşı olmadığını ifade ederken “Ancak 32 ülkede okulları, üniversiteleri ve yurtları işleten bir vakfa 163 milyon lira neden aktarılma ihtiyacı duyulur. Bu okullar terör örgütü FETÖ/PDY’den kalan okullar ve geçmişte örgütün en büyük gelir kaynağı olmuştu. Şimdi neden eğitim bütçesinden kesip bu vakfa para aktarıyoruz” diye tepki vermişti.

Advertisement