Pakistan’da 22 yaşındaki öğrenci WhatsApp mesajları nedeniyle idama mahkum edildi

Yayın tarihi: 10 Mart 2024 Pazar 10:20 am - Güncelleme: 10 Mart 2024 Pazar 10:20 am

Ağustos ayında iki Hristiyan’ın Kur’an’a zarar vermekle suçlanmasının ardından düzinelerce ev ve kilise ateşe verildiği Pakistan’da mahkeme 22 yaşındaki bir öğrenciyi WhatsApp mesajlarını gerekçe göstererek ‘dine hakaret’ suçlamasıyla idama mahkum etti.

Pakistan’ın Pencap Eyaletindeki yerel mahkeme, 22 yaşındaki bir öğrencinin WhatsApp üzerinden Müslümanların dini duygularını rencide etmek amacıyla dine hakaret içeren resim ve videolar paylaştığını söyleyerek öğrenciyi idama mahkum etti. Aynı dava kapsamında 17 yaşındaki bir çocuk da reşit olmadığı için ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Her ikisi de suçlamaları reddetti.

Yargıçlar tarafından verilen kararda, 22 yaşındaki sanığın Muhammed Peygamber ve eşleri hakkında aşağılayıcı sözler içeren fotoğraf ve videolar hazırladığı gerekçesiyle idama mahkum edildiğini açıkladı. Mesajların gönderildiği sanığa ise bu materyalleri paylaştığı için ömür boyu hapis cezası verildi.

Kimliği açıklanmayan idam mahkumunun babası BBC’ye yaptığı açıklamada, Lahor Yüksek Mahkemesi’nde temyiz başvurusunda bulunacağını söyledi.

Gözler Sisi’de! Mısır’dan sekiz Müslüman Kardeşler yöneticisine idam cezası

Kaynak: TELE1