Özlem Türeci’den Turkovac yorumu

22 Ekim 2021 Cuma

Özlem Türeci’den Turkovac yorumu

BioNTech‘in kurucularından Özlem Türeci, yerli aşı Turkovac’la ilgili değerlendirmede bulundu.

İspanya’nın uluslararası alanda en prestijli ödülü olan Asturias Prensesi Ödülleri’nde teknik ve bilimsel dalda ödüle layık görülen Uğur Şahin ve Özlem Türeci, törenin yapılacağı Oviedo kentinde basın toplantısı düzenledi.

Burada koronavirüse karşı Türkiye’de geliştirilen yerli Turkovac aşısıyla ilgili konuşan Türeci, “Onay alan tüm aşılar gibi salgının aşılmasında insanlığa yardımcı olacaktır” dedi.

Piyasada olan aşıların virüsün mutasyona uğrayan türlerine karşı da etkili olduğunu anlatan Türeci, buna rağmen yeni bir virüsle karşı karşıya olmalarından dolayı tedbiri ve araştırmaları elden bırakmamak gerektiğini ifade etti.

“AŞI PATENTLERİNİN KALDIRILMASI ÇÖZÜM DEĞİL”

Dünya nüfusunun mevcut durumda sadece yüzde 37’sine aşı ulaştırılmasıyla ilgili bir soruya ise Şahin, “Hedefimiz her zaman bu aşının dünyadaki herkese ulaştırılması oldu. 2021 yılı sonunda 140 ülkede toplam 3 milyar doz aşı ulaşmış olacak. Gelecek yıl da bu devam edecek. Hep birlikte başarabiliriz” cevabını verdi.

Özlem Türeci de aşı patentlerinin serbest bırakılmasının “çözüm değil sorun olabileceğini” vurgulayarak, “Önemli olan aşının eşit dağıtımı. Bununla ilgili bazı çalışmalar yapılıyor. Örneğin, Afrika ülkelerinin kendi içlerinde aşı üretimi zaten yapılıyor ama bu yeterli değil” dedi.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜLER

Asturias Prensesi Ödülleri Teknik ve Bilimsel Araştırmalar Jürisi, bu yıl bu daldaki ödüle Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile birlikte koronavirüs aşılarının bulunmasına katkılarından dolayı Katalin Kariko (biyokimyacı), Drex Weissman (immünolog), Philip Felgner (immünolog), Derrick Rossi (biyolog) ve Sarah Gilbert’i de (aşı uzmanı) layık gördü.

İspanya’da 1981’den bu yana verilen ödüller, şimdiki Kral 6. Felipe’nin babasının yerine 2014’te tahta geçmesiyle veliaht olan büyük kızı Prenses Leonor’a atfen “Asturias Prensesi” adını almıştı. Toplamda 8 kategoride verilen ödüllere layık görülenlere Joan Miro heykelciği, diploma, rozet ve 50 bin avro veriliyor. Ödül töreni İspanya’nın kuzeyindeki Asturias bölgesinin Oviedo kentindeki Campoamor Tiyatrosu’nda bu akşam düzenlenecek.

BioNTech’in üçüncü dozda etkinlik oranı açıklandı

Benzer Haberler