Özgür Özel: Kıbrıs gazilerinin bin 600 tl maaş alması kabul edilebilir değil

11 Mayıs 2022 Çarşamba

CHP’li Özgür Özel, KKTC’den Kıbrıs gazileri için seslendi. Özgür Özel,  daha önce de konuyla ilgili çağrı yaptığını belirterek, “Kıbrıs gazilerimize çok düşük bir emekli maaşı ödeniyor. Gazi maaşları arasında uçurum var. Bin 600 TL maaş kabul edilebilir değildir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk Ordusu’nun adaya ilk çıktığı plaj olan “Yavuz Çıkartma Plajı”nden Kıbrıs gazilerinin sesini duyurdu. Özgür Özel,  Kıbrıs gazilerine verilen emekli maaşlarının çok düşük olduğunu belirterek, “Bin 600 TL maaş kabul edilebilir değildir. Teklifimiz, tüm gazilerimizin maaşının en yüksek gazi maaşında birleştirilmesidir” dedi.

Gazilerin şeref aylığının artışına yönelik kanun teklifine AKP ve MHP’den ret!

Özel, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şunları söyledi:

“KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR”

“Burası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Arkamdaki Çıkarma Plajı. Partimizin bir programı için bugün Kıbrıs’tayım ve şehitliklerimizi ziyaret ettik. Şehitlerimize bir kez daha rahmet okuduk ve arkadaki Çıkarma Plajı’nı görünce buradan daha önce defalarca yaptığımız bir çağrıyı tekrarlama ihtiyacı duyduk. Burası çıkartmanın ilk yapıldığı yer, burada şehitlerimiz yatıyor. İki tanesi benim hemşerim olmak üzere yüzlerce şehidimizin mezarını ziyaret ettik. O şehitlerin gazi olan arkadaşları var. Muharip Gaziler Derneği onların sesini duyurmaya çalışıyor.

Bugün için muharip gazilerimize, yani çıkarma gemileri ile buraya gelen, arkadaşları şehit düşen, kendileri ölümü göze alıp Kıbrıs’ı kurtarmaya gelen muharip gazilerimize bugün çok çok düşük bir emekli maaşı ödeniyor ve gaziler arasında, gazi maaşları arasında uçurum var. Bizim teklifimiz, bütün gazilerimizin maaşının en yüksek gazi maaşlarında birleştirilmesi. Kıbrıs’a gelip de ölümü göze alan arkadaşlarını buradaki vatan topraklarında şehit bırakıp geri dönen gazilerimize bin 600 gibi bir emekli maaşı kabul edilebilir değildir. Bir kez daha buradan onlara verdiğim söz gereğince Çıkarma Plajı’ndan, onların gazi oldukları bu topraklardan tüm siyasi partilere sesleniyoruz, Meclis’e çağrı yapıyoruz.”

 

15 Temmuz şehit ve gazi yakınlarının maaşlarına zam

SGK, gazilerin emekli maaşını kesti

Benzer Haberler