Özgecan Aslan’ın katledilişinin üzerinden 6 yıl geçti: Kadın cinayetleri son bulsun artık

10 Şubat 2021 Çarşamba

Mersin’in Tarsus ilçesinde okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen Özgecan Aslan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçti. Aslan ailesi de acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu belirtti.

11 Şubat 2015’te Tarsus’ta bindiği minibüste katledilen Özgecan Aslan’ın Mezitli de yaşayan ailesi, Özgecan’ın katledileşinin 6. yılında yaşadıklarını anlattı. Baba Mehmet Aslan, Özgecan’sız 6 yılın kolay geçmediğini, acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi. Özgecan’ın bir an olsun akıllarından çıkmadığını, kızlarının güzel hedefleri olduğunu anlatan Aslan, şöyle konuştu:

“Keşke olsaydı da beraber yaşasaydık. Biz şu an iç açıcı şekilde hayatımızı sürdürmüyoruz. Acısı her an içimizde. 6 yıl, dile kolay. Geçiyor fakat yapacak bir şey yok. Özgecan mesleğini seviyordu. Psikolog olmak istiyordu. Turizm meslek lisesi mezunuydu. İlk girdiği sınavda psikolog olması için 100 puan fazla alması gerekiyordu. Biz, bir yılda çalışıp o açığı kapatacağına ihtimal vermiyorduk ama kendisi hem sevdiği hem de inandığı için gece gündüz çalıştı. Psikolog olmak için gerekli puanı tutturdu. ‘Ben dünyanın en iyi psikoloğu olacağım’ diyordu. Öyle de oldu zaten. Birçok insanı belki iyileştirdi. Birçok kadının o dönemde öldürülmesine mani oldu.”

Mehmet Aslan, kızının öldürülmesinden sonra da kadın cinayetlerinin devam ettiğini belirterek, “İnsanlar tartışmadan ve şiddete başvurmadan önce 10 saniye düşünsünler. Belki bu 10 saniyede bir insanın hayatı kurtulacak. Düşünmek, aklı devreye sokmak çok önemli.” dedi.

“KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN ARTIK”

Anne Songül Aslan da Özgecan’sız 6 yılın çok zor geçtiğini ve ilaçlarla ayakta durduklarını ifade etti. Acılarının çok büyük olduğunu vurgulayan Songül Aslan, şunları kaydetti:

“Allah kimseye bu acıyı vermesin. Bir tek Özge’m ölmedi, ailece hepimiz öldük. Bu acı bizim için bitmeyecek. Özge’m çok saftı, temizdi, iyi niyetliydi, merhametliydi. Maalesef Özge’mi kopardılar bu dünyadan. Özge’m yaşasaydı, devletine ve ailemize çok iyi bir birey olacaktı. Genç kızlarımız, kadınlarımız öldürülüyor, son bulsun artık.”

NE OLMUŞTU?

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste katledilmişti. Tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cinayetin faili Ahmet Suphi Altındöken, Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda bir mahkum tarafından 11 Nisan 2016’da öldürülmüştü.

Benzer Haberler