Özensiz çekilen düğün fotoğrafı için 4 bin 625 lira tazminat

9 Kasım 2018 Cuma

2 yıl önce dünya evine giren E.E. ve E.E. çifti, düğün fotoğraflarını özensiz çektiği gerekçesiyle fotoğrafçı G.M. hakkında açtığı tazminat davasını kazandı. Edirne 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nce fotoğrafçının çifte 4 bin 625 lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Edirne’de, 2016 yılının Eylül ayında evlenen E.E. ve E.E., düğün fotoğrafı çekimi için kentte fotoğrafçılık yapan G.M. ile anlaştı. G.M., iddiaya göre, şehrin değişik mekanlarında çektiği düğün fotoğraflarını çifte gecikmeli gönderdi. Aldıkları fotoğrafları özensiz bulan ve istedikleri gibi olmadığını öne süren çift, avukatları Alican Gül aracılığıyla fotoğrafçı G.M.’ye Edirne 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 6 bin lirası manevi, 625 lirasını da maddi olmak üzere 6 bin 625 liralık tazminat davası açtı. 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, gelinlik ve damatlık ile çekilen dış mekan fotoğraflarının ve kamera görüntülerinin sözleşmeye uygun olup olmadığı incelenerek, bilirkişi raporu istendi. Raporunun mahkemeye ulaştırılmasının ardından mahkeme heyeti, fotoğrafçı G.M.’nin, çifte 2’şer bin lira manevi tazminat ve 625 lira maddi tazminat olmak üzere toplam 4 bin 625 lira tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme heyeti, ayrıca tazminatın, fotoğraf çekimlerinin yapıldığı 17 Eylül 2016 tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte çifte ödenmesine hükmetti.

Gelin ve damadın avukatı Alican Gül, çiftin düğün döneminde fotoğraflar nedeniyle çok üzüldüğünü belirterek, mahkemenin doğru bir karar verdiğini söyledi. Av. Gül, Müvekkillerimin bir daha yaşama ihtimali olmayan, düğün anılarıyla ilgili açtığımız davada mahkeme bilirkişiye yaptırdığı incelemesinden sonra bir karar vardı. Müvekkillerimizin bu kaybolan anılarına ilişkin bir tazminata hükmetti. Biz tam olarak yeterli olması da verilen karar sevindiricidir. İstinaf yolu açık olmasına rağmen, yerel mahkeme kararının yerinde olduğunu düşünüyoruz. Gelin ve damadın bu anları bir daha yaşama imkanı yok, ellerine geçen görüntü ve fotoğraflarda talep ettikleri doğrultuda değil. Bu nedenle büyük üzüntü yaşadılar. Mahkeme bir nebze karşılayacak bir tazminata hükmetmesi sevindiricidir şeklinde konuştu.