Özeleştiri yapan Aksoy, AKP’nin oy oranıyla ilgili kritik bir iddia ortaya attı

9 Şubat 2022 Çarşamba

Aksoy Araştırmalar Başkanı Ertan Aksoy, temel gıda ürünleri başta olmak üzere yaz aylarında fiyatların düşeceği iddialarına yanıt verdi. Aksoy, “İktidarın anlattığı gibi bir durumun gerçekliği yok” diyerek maliyet artışına işaret etti.

Aksoy Araştırmalar Başkanı Ertan Aksoy TELE 1’de yayınlanan Tuba Emlek’in sunduğu Mercek programına konuk oldu. Ocak ayında yayınlanan ve 13 genel seçimin anket sonuçlarını değerlendiren Aksoy, AKP iktidarının yaptığı kuru düşürme ve asgari ücreti artırma hamlelerinin halk tarafında bir karşılığı olmadığını söyledi. “Türkiye topyekün bir var olma arayışı içerisinde.” diyen Aksoy şu ifadeleri kullandı:

“Seçim gündeminde akla gelen ilk soru seçim güvenliğinin olup olamayacağı. Bunu sağlaması gereken kamu kurumlarıyken toplum bunu siyasetten talep eder hale geldi. Siyasi partilerin temel sorumluluğu seçim güvenliğini sağlamak değildir. O kadar alternatifsiz halde ki ülke bunu partilerden bekliyoruz. Mutlak güç zehirli bir şeydir iktidarları zehirler. Bu sağ bir iktidarsa mutlak güç karşısında ceberrutlaştığını görürüz. Ben Türkiye’de aşırı sağ bir iktidar olduğuna inanıyorum.”

“ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Aksoy, AKP iktidarının yaptığı hamlelerin paradoksal olarak oy kaybettirme ihtimali olduğuna değindi. Araştırma şirketlerinin kendilerine öz eleştiride bulunması gerektiğini vurgulayan Aksoy, şöyle konuştu:

“Araştırma şirketlerinin yayınladığı sonuçların ortalamasına mesafeli kalmak gerekiyor. Şirketlerin veri toplama yöntemleri çok farklı. Benzer rakamlar bulunuyor. Ülkede bu kadar olumsuzluk mevcutken iktidarın oyu neden yüzde 32’nin altına düşmüyor? Araştırmacılar olarak özeleştiri yapmamız gereken bir alan var. O da AKP’nin oyunu yüzde 25 çekirdek oy olarak gördük. Zaman içerisinde bunun yüzde 30’u buluyor. Benim kendi şirketim yüzde 30’un altında hiç görmedi.

“HALKTA AYNI ETKİYİ YARATTI MI?’ SORUSUNUN CEVABI ‘HAYIR”

İktidar aralık ayında herhangi bir siyasi iktidar için büyük sayılacak riskler aldı. Asgari ücrete yüzde 50 artış verdi. Önemli bir kısmın talebini karşıladı. Kurun düşmesi de iktidarın örgütlülüğünde çok fazla moral motivasyon yarattı. Seçmende aynı etkiyi yarattı mı sorusunun cevabı ise hayır. Şubat ayının ilk iki haftası yol gösterici olacaktı. Zamlı maaşlar hesaba yatmamıştı ama zamlı faturalar gelmişti. Zam artışının paradoksal olarak oy kaybettirme ihtimali de var. Toplum büyük zam verildiği halde sorunların çözülmediğine tanıklık edecek. Bu da yakın gelecekte oy kaybına itecek. Şubat ayı itibariyle bir miktar daha gerileme olma olasılığı var iktidar oylarında.”

‘YAZ AYLARINDA İNDİRİM OLACAK’ İDDİALARINA YANIT

Aksoy, elektrik ve doğal gaz başta olmak üzere gıda ürünlerine de uygulanacağı söylenen indirim iddialarını değerlendirdi. “İktidar sürekli ertelenmiş mutluluk vaadi veriyor.” diyen Aksoy “Rutin zamanlarda yaz döneminde başta gıda olmak üzere belli ürünlerin fiyatları düşer. Fark ise bizim rutin bir zamanda olmayışımız. Mevsimsel etkinin limiti son derece kısıtlı olacak. İktidarın anlattığı gibi bir durumun gerçekçiliği yok. Üreticilerin tarafından baktığımızda giderek maliyetlerin arttığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Son anketler: Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geçiyor

Benzer Haberler