Özel’den aşı karşıtlığı için kampanya çağrısı

27 Temmuz 2021 Salı

Özel’den aşı karşıtlığı için kampanya çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, koronavirüs vakalarının artışına ilişkin yaptığı açıklamada, “Her akşam ilan edilen turkuaz tablodaki günlük vaka sayıları ve ölüm rakamları, aşı olanlar ve aşı olmayanlar ayrımı yapılarak yayınlanmalıdır. İlan edilecek bu verinin, olası kararlara toplumsal destek sağlanması ve aşı karşıtlarını ikna etmek noktasında büyük fayda sağlayacağı açıktır.” dedi.

CHP’li Özgür Özel, koronavirüsle mücadelede günlük vaka sayısının yeniden tırmanışa geçtiğini belirterek bir yazılı açıklama yaptı.

Özel Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan vaka ve ölğm rakamlarının aşı olanlar ile olmayanlar şeklinde ayrılarak paylaşılması gerektiği önerisinde bulundu, Özel, “Her akşam ilan edilen turkuaz tablodaki günlük vaka sayıları ve ölüm rakamları, aşı olanlar ve aşı olmayanlar ayrımı yapılarak yayınlanmalıdır. İlan edilecek bu verinin, olası kararlara toplumsal destek sağlanması ve aşı karşıtlarını ikna etmek noktasında büyük fayda sağlayacağı açıktır.” ifadelerini kullandı.

Özel’in açıklaması şöyle:

“VAKALAR, AŞI OLAN VE OLMAYANLA AYRIMIYLA YAYINLANMALIDIR”

“Covid-19 aşısı Türkiye’de 18 yaş üstündeki herkese açılmış olmasına karşın, 22 milyonu aşkın kişinin aşı olmadığı rakamlara yansımaktadır. Bu sayının hızlıca azaltılması ve aşılanma oranının yukarıya çekilebilmesi için yarından tezi yok, aşı karşıtlığına yönelik harekete geçmek ve ortak bir söylem geliştirmek gerektiği açıktır. Bunun için ilk iş olarak, her akşam ilan edilen turkuaz tablodaki günlük vaka sayıları ve ölüm rakamları, aşı olanlar ve aşı olmayanlar ayrımı yapılarak yayınlanmalıdır.  İlan edilecek bu verinin, olası kararlara toplumsal destek sağlanması ve aşı karşıtlarını ikna etmek noktasında büyük fayda sağlayacağı açıktır.

“SAĞLIK BAKANLIĞI, KISITLI ŞEFFAFLIKTAN DA GERİ ADIM ATMAKTADIR”

Gün geçtikçe tüm dünya Covid-19 verilerine ilişkin şeffaflığı artırmaktayken, Sağlık Bakanlığı ne yazık ki kısıtlı şeffaflıktan da geri adım atmaktadır. 4 Temmuz itibariyle tablodaki bazı verilerin ilan edilmesi kesintiye uğramıştır. Sağlık Bakanlığı’nın derhal tüm verileri büyük bir şeffaflıkla kamuoyuna ilan etmesi gerekir. Türkiye’nin Covid-19 salgınını işletmeleri kapatmadan, esnafı sınırlamadan, sokağa çıkma yasağı ilan etmeden atlatabilmesinin tek olanaklı yolu aşıdır. Aşılanma oranının hızlıca yükseltilmesi ve aşı karşıtlarının ikna edilebilmesi gibi ülkenin geleceği açısından çok önemli bir konuda tüm siyasi partiler içinden geçtiğimiz aşırı kutuplaşma ikliminden etkilenmeden ortak hareket etmelidir.

“ORTAK KAMU SPOTU HAZIRLANMALIDIR”

Bu konuda daha önce Sağlık Bakanlığı yetkililerine ilettiğimiz, Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde pandemiyle mücadeleye yönelik siyasi parti liderlerinin katılacağı ortak bir kamu spotu hazırlanması önerimizi aşılanmayı teşvik edecek yeni bir kamu spotu yapılması için yineliyoruz. Her siyasi görüşten yurttaşımızda benzer oranlarda olduğu anlaşılan aşı karşıtlığıyla mücadele edebilmek ve aşılanma oranını yükseltmek için tüm siyasi parti liderlerinin ve kamuoyu nezdinde güvenilir kanaat önderlerinin katılacağı bir kamu spotu hazırlanmasını öneriyoruz. Covid-19 ile mücadelede aşıya erişim sorununun sona ermiş olmasına karşın, artarak devam eden kayıpların en aza indirebilmesi için partimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu hatırlatıyoruz.”

Benzer Haberler