Otomobil almak hayal! Fabrika çıkışlı 2’nci el dönemi başlıyor

Yayın tarihi: 25 Temmuz 2023 Salı 8:30 pm - Güncelleme: 25 Temmuz 2023 Salı 8:30 pm

Türkiye’de artan otomobil fiyatları hem 2’nci el, hem sıfır kilometre piyasasını vurdu. Otomobil satışlarını canlandırmak isteyen Renault Türkiye, Bursa’daki Oyak fabrikasında kurulan Refactory’de, ikinci el otomobil yenileme ile yenilenen tüm araçlar satışa sunulacak. Bu çalışma daha önce yalanlanan yurtdışından ikinci el araç ithalatına hazırlık iddialarını da beraberinde getirdi.

Artan dolar kuru ve yaşanan sıfır kilometre otomobil krizi nedeniyle 2’nci ele talep arttı. Ancak döviz kurlarının artması, vergilerdeki yüksek maliyetler nedeniyle 2’nci el piyasasında da fiyatları 0 kilometre araçlarla kafa kafaya getirdi. Renault Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Renew, Türkiye’de 56 noktada faaliyet gösteriyor. 96 kontrol noktası, 12 aya kadar garanti ve finansman seçenekleri sunan Renew, ikinci el araç güvenilirliğinin yanı sıra tüm markaları barındıran geniş bir model yelpazesiyle hizmet veriyor. Renault Group, Refactory ile sürdürülebilir kalkınma stratejisinin merkezinde yer alan endüstriyel ve ticari bir ekosistem yaratmayı hedefliyor. Refactory faaliyetlerine ilk olarak Fransa’nın Flins bölgesinde başlayan Renault Group, ardından İspanya’nın Sevilla kentinde devam etti. Son olarak ise Bursa’da başladı.

Oyak Renault fabrikası bünyesinde kurulan yeni endüstriyel tesisin amacı, kullanılmış otomobilleri standartlara göre yenilemek. Test sürüşü, ekspertiz, teşhis, mekanik ve karoser onarımları gibi hizmetler sunan Refactory, aynı zamanda boya işlemleri, Renault estetik süreci (ayrıntılı iç ve dış temizlik), kalite kontrolü alanlarında da çalışıyor. İlk etapta Clio IV Clio V ve Megane Sedan modellerine odaklanan Refactory daha sonra ise hizmetlerini genişletecek.

ABD’ye yerleşen oyuncu Erdem Baş 2. el araç pazarını gezdi! “500 dolar peşinatla 1,5 milyon TL’lik araba aldım”

GARANTİLİ OLACAK

Bu yaklaşımın avantajı, endüstriyel olarak standartlaştırılmış süreç, maliyet azaltma ve aynı zamanda yüksek kaliteli onarım seviyesi olurken, Oyak Renault fabrika ekiplerinin uzmanlığı, bayilere Renew’in yeni kalite standartlarını sunmasını sağlayacak. Buradan çıkan ikinci el otomobiller 2 yıl garantili olacak.

Refactory tarafından yenilenen tüm ikinci el araçlar, yetkili Renew bayilerinde Renew kimliği altında satışa sunulacak.

YURTDIŞINDAN İTHAL İKİNCİ EL İDDİASI

Ayrıca bu sistemin daha sonra yurtdışından ithalat ile ikinci el araç girişi sağlanması durumuna hazırlık olarak yapıldığı da iddia edildi.