Otobüsçüler uçak fiyatlarına zam istedi: Mağduruz

14 Ocak 2022 Cuma

Otobüsçüler uçak fiyatlarına zam istedi: Mağduruz

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan ‘hava yollarının çok ucuza yolcu taşıdığını’ belirterek, mağdur olduklarını söyledi. Özcan, uçaklara ‘taban fiyat’ getirilmesini istedi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan uçak fiyatlarından yakınarak, ‘taban fiyat’ uygulaması istedi.

2020’de salgın nedeniyle bir dönem yüzde 50 kapasiteyle hizmet verdiklerini  daha sonra yüzde 100 kapasiteyle hizmete geçtiklerini hatırlatan Özcan, “Tam kapasiteyle birlikte firmalarımız para kazanmaya başladı. Bu nedenle 2021 yılı, 2020’ye göre iyi geçti” dedi.

“YENİ TARİFE BEKLENTİSİ İÇERİSİNDEYİZ”

Özcan, 2021 yılında yolcu ve sefer sayılarının arttığını anlatarak, şöyle devam etti:

“2020 yılında İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda toplamda 257 bin 346 otobüs sefer yaptı. 2021 yılında ise bu rakam 370 bine çıktı. 2021 yılında, bir önceki yıla göre sefer sayımız yüzde 40, yolcu sayısı yüzde 30 arttı. Ama bu önceki yıllara göre kıyaslandığında yine de az. Normalde otogardan kış aylarında 1200 ile 1300, bayramlarda günlük 2500 ile 2700 arasında otobüsün kalkması lazım.

Ama yine de memnunuz, yolcularda memnun. Ancak mazot fiyatlarının artması, otobanlardaki fiyat güncellemeleri bizi etkiledi. Bu aralıklarda yolcu bilet fiyatlarımız da yükselmedi. Hala eski tarifeden yolcu taşıyoruz. Bu durum bizi çok etkiliyor. Bu nedenle otobüs fiyatlarında yeni tarife beklentisi içerisindeyiz. Bunun içinde yakın zamanda yetkililerle görüşeceğiz.”

“BAKANIMIZ BİZE BİR KOLAYLIK SAĞLADI”

Eskiden yolcu taşımacılığında fiyat tarifelerinin 4 ay sabit olduğunu ve asla değişmediğini dile getiren Özcan, “Ama bakanımız bize bir kolaylık sağladı. Artık maliyetlerin artmasından kaynaklı bakanlığa müracaat ettiğimiz zaman otobüs bileti fiyatları değişebilecek. Bu çok güzel bir haber. Artık fiyatlar için 4 ay beklememize gerek yok” dedi.

“HAVA YOLU ÇOK UCUZ MAĞDUR OLUYORUZ”

Hava yollarındaki bilet fiyatlarından da yakınan Özcan, bakanlıktan otobüs taşımacılığından taban fiyat belirlenmesi için talepte bulunduklarını vurguladı ve şunları söyledi:

“Bu durum firmalar arasında rekabeti engelleyecek. Bunu yanında hava yolu için de taban fiyatı belirlenmesini istiyoruz. Çünkü çok ucuz fiyata yolcu taşıyorlar. Bu durum bizi mağdur ediyor. Ayrıca devletimizden KDV indirimi istiyoruz.” diye konuştu. Özcan’ın görüşüne göre otobüsçülerin para kazanması için hava yollarının bilet fiyatlarını arttırması mı gerekiyordu.”

Benzer Haberler