ÖSO’nun eski lideri Davutoğlu’nun partisinde kurucu üye

15 Aralık 2019 Pazar

ÖSO’nun eski lideri Davutoğlu’nun partisinde kurucu üye

ÖSO’nun siyasi çatısı konumundaki Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonunun (SMDK) eski başkanı Halid Hoca, Ahmet Davutoğlu’nun kuruluşunu ilan ettiği Gelecek Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ‘nin kurucular kurulu listesinde yer alan Suriyeli Halid Hoca’nın (Alptekin Hocaoğlu), Suriyeli cihatçıların çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) eski başkanı olduğu ve Suriye devleti tarafından terör suçlamasıyla arandığı ortaya çıktı.

Sputnik’in haberine göre, AKP ile yollarını ayıran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığında kurulan Gelecek Partisi Kurucular Kurulu listesinde sürpriz isimler çıktı.

SURİYE’DE ARANANLAR LİSTESİNDE

Listede Suriye Devleti tarafından aranan ve ÖSO’nun siyasi çatısı konumunda olan SMDK eski lideri Halid Hoca yer yer aldı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) eski başkanı Halid Hoca’nın Suriye devleti tarafından terör suçlaması nedeniyle arandığı ortaya çıktı.

9 yıldan beri Türkiye’de yaşayan ve ardından Türkiye vatandaşlığını alarak ismini Alptekin Hocaoğlu olarak değiştiren Suriye Türkmenlerinden Dr. Halid Hoca, 2015 yılında SMDK başkanlığı görevinde bulundu. 2016 yılında SMDK Başkanlığı’ndan istifa eden Şam doğumlu Hoca, Ahmet Davutoğlu ile Suriye krizi nedeniyle defalarca görüşmüştü. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde birçok kez görüşmeler yapmıştı.

Benzer Haberler