Osmangazi Köprüsü geçişi 720 TL’ye çıkabilir

12 Nisan 2022 Salı

Osmangazi Köprüsü geçişi 720 TL’ye çıkabilir

ABD enflasyonunun Yap-İşlet-Devret ile yapılan yol ve köprülere zam olarak yansıması bekleniyor. Yüzde 8.5 gelen ABD enflasyonu yıl sonunda da aynı gelirse köprünün geçiş ücreti hazine garantisi hariç 720 TL’nin üzerine çıkabilir.

AKP iktidarının yap-işlet-devret modeli yaptığı yol, köprü ve hastaneler milyonları yutmaya devam ediyor. Yüksek maliyetlerle yapılan ve geçiş garantisi verilen projelerin maliyeti garanti karşılanmadığı için vatandaş tarafından ödeniyor. Osmangazi Köprüsü de bu projelerden sadece biri.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre; ABD enflasyonu geçen sene nisan ayında yıllık yüzde 4.2 ile 13 yılın zirvesine yükselmişti. Ocak ayında ise ABD’de yıllık enflasyon yüzde 7.5 ile son 40 yılın zirvesine çıktı. Yap-İşlet-Devret (YİD) yönetimi ile ABD enflasyonuna göre geçiş ücreti endekslenen yol ve köprülere zam olarak yansımıştı. YİD modeli ile inşa edilen Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri ile Avrasya Tüneli’ne dolar kuru üzerinden ödenen Hazine garantilerine ABD enflasyon farkı da ekleniyor. Bugün gelen ve 40 yılın yeni zirvesi olan yüzde 8.5’lik ABD enflasyon verisi de YİD projelerine zam olarak yansıyacak diyen Prof. Dr. Uğur Emek Cumhuriyet’e konuştu. Daha önce bu yollara yılda bir defa zam yapıldığını ancak yüklenicilerin artık iki defa temmuz ve ocakta zam yapmaya başladığını hatırlattı.

720 TL’Yİ BULACAK

Osmangazi Köprüsü açıldığında araç başına 35 dolar + %8 KDV ile fiyatlanıyordu. ABD enflasyonundaki artışlarla zaman içinde köprü geçiş ücreti 41.25 dolar + %8  KDV olarak hesaplandı. Bugün gelen enflasyon verisi ile kaba bir hesap yapıldığında köprü geçiş ücreti ABD enflasyonu yıl sonunda da yüzde 8.5 ortalama enflasyon gelmesi durumunda 45 dolar + %8 KDV ile ücretlendirilecek. KDV dahil köprü geçiş ücreti Hazine garantisi olmaksızın 720 TL’yi bulacak.

Hazine garantisiyle birlikte tek yön otomobil geçiş ücretinin 250 TL’yi bulacağı tahmin ediliyor.

AKP önerdi! Demiryollarında da ‘yap-işlet-devret’

Benzer Haberler