Osman Kavala: Adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum

7 Ekim 2021 Perşembe

Osman Kavala: Adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum

Hakim karşısına çıkacak iş insanı Osman Kavala duruşma öncesi “AİHM’in ‘hak ihlali’ kararları var. Ama hala cezaevindeyim. Tüm bu yaşatılanlar karşısında adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum” dedi.

İş insanı Osman Kavala, casusluk, çarşı ve Gezi davalarının birleştirilmesiyle oluşturulan ‘torba dava’ duruşması kapsamında yarın hakim karşısına çıkacak. Silivri Cezaevi’nde iş insanı Osman Kavala’yı ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, yarın İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesinde Osman Kavala için özgürlük çağrısında bulundu.

Çakırözer, “Osman Kavala 4 yıldır haksız, hukuksuz cezaevinde. Bir beraat, iki tahliye kararı var. AİHM ‘tutukluluğu hak ihlalidir’ diyor. Bu hukuksuzluk artık bitmeli. Kavala en kısa sürede özgürlüğüne kavuşmalı” dedi.

Kavala’nın yargılandığı casusluk davası Gezi davasıyla birleştirildi

KAVALA: BİR KEZ SAVCI YÜZÜ GÖRMÜŞ DEĞİLİM

CHP’li Çakırözer’in Silivri Cezaevi’nde ziyaret ettiği Kavala içinde bulunduğu durumu, Çakırözer aracılığıyla aktardı. Kavala, “Cezaevinde bulunduğu süre yakında 4 yıl olacak. Bir kez dahi savcı yüzü görmüş değilim. Savcılık ifadem hiç alınmadı. Üstüne beraat ediyorum, tahliye kararı veriliyor. AİHM’in ‘hak ihlali’ kararları var. Ama hala cezaevindeyim. Tüm bu yaşatılanlar karşısında adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum” dedi.

Avrupa Konseyi’nden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala kararı

ÇAKIRÖZER: AİHM KARARLARINA UYULMALI, HUKUKSUZLUK BİTMELİ

Çakırözer ise, ziyaret sonrası şu çağrıda bulundu: “Osman Kavala 1437 gündür haksız, hukuksuz cezaevinde. Türkiye’nin taraf olduğu AİHM’in tutukluluğunun ‘hak ihlali’ olduğu yönündeki açık kararına rağmen, yine yargılandığı yerel mahkemelerin beraat ve tahliye kararlarına rağmen hala Silivri Cezaevi’nde. Adaletsiz bir biçimde, özgürlüğünden, ailesinden, sevdiklerinden mahrum bırakılıyor. Gezi davasında beraat etti, çıkmasın diye yok casusluk, yok çarşı art arda hiçbir kanıt olmayan yeni davalar uyduruldu. Şimdi de torba dava yaratıldı. Yıllar geçiyor ama Kavala’ya hukuksuzluk hala sürüyor. Bir tarafta yargı paketlerinden, İnsan Hakları Eylem Planlarından bahsediliyor, diğer tarafta AİHM kararlarına rağmen insanlara zindanlarda kilit üstünü kilit vuruluyor. Öncelikle tarafı olduğumuz AİHM kararlarına tam uyum sağlanmalı, artık bu hukuksuzluk bitmelidir. Osman Kavala bir an önce özgürlüğüne kavuşmalıdır.”

Avrupa Konseyi, Demirtaş ve Kavala için harekete geçti

 

Benzer Haberler