Ortadoğu’da gerilim tırmanıyor! Komutanın öldürülmesi sonrası İran’dan tehlikeli açıklama

Yayın tarihi: 26 Aralık 2023 Salı 7:16 am - Güncelleme: 26 Aralık 2023 Salı 7:16 am

İsrail, Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlediği saldırıda İranlı üst düzey komutanı öldürdü. Saldırının ardından İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’den açıklama geldi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye’deki komutanlarından Razi Musevi, İsrail’in Şam yakınlarına düzenlediği saldırıda öldürüldü. Musevi’nin İran’ın Şam Büyükelçiliği’nde toplantıda olduğu, eve döndükten sonra binanın İsrail füzeleriyle hedef alındığı belirtildi.

KASIM SÜLEYMANİ’NİN ARKADAŞI

İranlı komutanın Suriye’de “askeri danışman” olarak görev yaptığı ve Irak’ta 2020’de ABD’nin saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani’nin yakın arkadaşlarından olduğu bilgisi verildi.

İsrail üst düzey komutanı öldürdü İran’dan intikam mesajı geldi

DEVRİM MUHAFIZLARI’NDAN AÇIKLAMA

Musevi’nin öldürülmesinin basına yansımasının hemen ardından bir açıklama yapan İran Devrim Muhafızları, “İsrail’in saldırının bedelini ödeyeceği” ifade edildi. Devlet televizyonunda yayımlanan açıklamada “Şüphesiz gaspçı ve vahşi Siyonist rejim bu suçun bedelini ödeyecektir” denildi.

İRAN CUMHURBAŞKANI: BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de saldırıyı “İsrail’in zayıflığı” olarak tanımladı ve “Bu eylem, Siyonist rejimin bölgedeki haya kırıklığının bir işaretidir. Bunun bedelini kesinlikle ödeyecekler” dedi. Filistin İslami Cihat Örgütü de öldürülen Musevi’nin “Filistin halkını ve davasını desteklemekte hayati bir rol oynadığı” söyledi ve saldırıyı “korkakça” olarak niteledi.

(AA)

Kaynak: AA