ORC’den son anket: İstanbul’da kim önde? İşte 31 Mart ve 23 Haziran karşılaştırması

15 Haziran 2019 Cumartesi

ORC’den son anket: İstanbul’da kim önde? İşte 31 Mart ve 23 Haziran karşılaştırması

23 Haziran İstanbul seçimleri için son yapılan anket çalışması yayımlandı. ORC Araştırma tarafından duyurulan anket sonuçlarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu‘nun oy oranları belirtilirken, kararsız seçmenler de dikkat çekiyor. İşte ORC’nin 23 Haziran anket sonuçları ve 31 Mart’ta yayınladıkları anket sonuçları

ORC Araştırma 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimleriyle ilgili son anket çalışmasını yayımladı.

12-14 Haziran 2019 tarihleri arasında 6580 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan anketin sonuçları, kurumun Twitter hesabından paylaşıldı.

Yayımlanan sonuçlara göre 23 Haziran İstanbul seçimlerinde AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım az bir oy farkıyla CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nu geride bırakıyor.

Binali Yıldırım’ın oy oranının yüzde 48,3; Ekrem İmamoğlu’nun oy oranının yüzde 47,7 olarak yer aldığı anket sonuçlarında diğer adayların oy oranı toplamı ise yüzde 0,6 olarak görülüyor. ORC Araştırma daha önce Binali Yıldırım’ın oy oranı 50,9,  Ekrem İmamoğlu’nun ise yüzde 46,6 olarak açıklanmıştı.

Yüzde 3,4 oy oranıyla da kararsız seçmenler dikkat çekiyor.

ORC’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yönelik haziran ayı başında gerçekleştirdiği ilk anket çalışmasında ise Binali Yıldırım için yüzde 47, Ekrem İmamoğlu için yüzde 46.7 sonucu çıkmıştı.

Mayıs sonu ile haziran ayı başında gerçekleştirilen söz konusu ankette yüzde 5. 5 olan kararsızların oranının seçime iki hafta kala azaldığı dikkat çekti.

Daha önceki ankette 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmayan seçmenlerin yüzde 50. 7’si tercihlerinde bir değişiklik olmayacağını, yüzde 14, 3’ü kararsız, yüzde 17.9’u Binali Yıldırım’a, yüzde 17.1’i ise Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini belirtmişti.

 

ORC ARAŞTIRMA 31 MART’TA NE DEMİŞTİ?

Ancak ORC Araştırma’nın son anketi, Mart ayı başında yaptığı anket ile kıyaslandığında İstanbul’da Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki fark kapanıyor. ORC’nin bir önceki İstanbul anketinde AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım’ın oy oranı 50,9, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun ise yüzde 46,6 olarak açıklanmıştı.

Benzer Haberler