Onur Air’ın iflası isteniyor

Yayın tarihi: 12 Nisan 2022 Salı 1:13 pm - Güncelleme: 12 Nisan 2022 Salı 1:13 pm

Bir süredir mali sorunları ve uçuşların durdurulmasıyla gündeme gelen Onur Air‘ın iflası isteniyor. Havayolu şirketinde kaptan pilot olarak çalışan bir kişi, alacaklı olduğu iddiası ile şirketin iflasını istedi. Şirket adına yapılan savunmada ise pilotun herhangi bir alacağının olmadığı kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl uçuşları durdurulan 127 milyon TL sermayeli Onur Air havayolu şirketine yönelik şirkete yönelik iflas talepli davayı, şirkette kaptan pilot olarak görev yapan Turgut Emre Topçu’nun açtığı anlaşıldı. Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda da Topçu’nun 105 bin lira alacaklı olduğu kaydedildi. Kısa süre öncesine kadar Türkiye özel havacılık sektörünün köklü firmalarından biri konumunda yer alan Onur Air, tartışmalı bir satış sürecinden sonra mali yapısını toparlayamadı. Firma geçen yıl, pandeminin de etkisi ile uçuşlarını durdurdu. Sektörde şok etkisi yaratan karar sonrası şirketin yeniden ayağa kalkması için yoğun bir çaba sürerken, dikkat çeken bir davanın açıldığı anlaşıldı.

105 BİN LİRA ALACAKLI

Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın taraflarını, halen başka bir havacılık şirketinde pilot olarak görev yapan Turgut Emre Topçu ile Onur Air Taşımacılık AŞ oluşturdu. Dava dosyasından edinilen bilgilere göre, Topçu geçen yıl şirkete yönelik icra takibi başlattı. Şirket avukatları, bu takibe itiraz etti. Topçu’nun avukatları ise itirazın iptaline ve şirketin iflasına yönelik karar verilmesini istedi.

Dosyaya sunulan bilirkişi raporuna göre Pilot Turgut Emre Topçu 105 bin lira alacaklı görünüyor. Şirket avukatları ise rapora itiraz ediyor. Avukatlar Topçu’nun, sözleşmeden kaynaklı tüm alacaklarını eksiksiz aldığını kaydetti. Avukatlar, yeni rapor talebinde bulunurken, Topçu’nun avukatları 105 bin liralık alacak için mahkemenin depo kararı vermesini ve bu kararın şirkete tebliğini istedi.

Onur Air’in uçakları icralık oldu