Omicron’u tespit eden doktora ‘hafif olarak tanımlama’ baskısı!

10 Şubat 2022 Perşembe

Omicron’u tespit eden doktora ‘hafif olarak tanımlama’ baskısı!

Koronavirüs varyantı Omicron’u geçen yılın kasım ayında Güney Afrika’da tespit eden Güney Afrikalı doktor Angelique Coetzee, kendisine virüsün gidişatıyla ilgili yalan söylemesinin istendiğini açıkladı.

Koronavirüsün Omicron varyantını geçtiğimiz yılın kasım ayında tespit eden bilim insanlarından olan Güney Afrikalı Dr. Angelique Coetzee, yaşadıklarını ve yalan söylemeye zorlandığını söyledi.

İngiliz Daily Telegraph’a konuşan Dr. Coetzee, “Dünya genelindeki siyasetçilerden ve bilim insanlarından hastalığın olduğundan çok daha kötüymüş gibi göründüğünü söylemem yönünde baskı oluştu. Benden Omicron varyantının hafif olarak tanımlamamam istendi” dedi.

“BENİ ELEŞTİRDİLER VE SALDIRDILAR”

Dr. Coetzee, Omicron varyantının ülkesinde hafif semptomlar yarattığına dikkat çekti. Coetzee, “Güney Afrika’da olmayan bilim insanları ve siyasetçiler benimle iletişime geçerek bu hastalığın çok ciddi bir hastalık olduğunu söylediler ve hastalığın hafif geçtiğini söylediğim için beni eleştirdiler ve saldırdılar” dedi.

Dr. Coetzee, “Güney Afrika’da bu hafif bir hastalık fakat siyasetçiler bunun çok ciddi bir hastalık olduğunu söylememi istediler. Avrupalı siyasetçiler ve bilim insanları, ‘Lütfen bunun hafif bir hastalık olmadığını söyle’ dediler” ifadelerini kullandı.

“YALANCILIKLA SUÇLADILAR”

Hastalığın aşı olmayanlar için çok daha ciddi olduğuna dikkat çeken Dr. Coetzee, “Beni yalancılıkla ve Omicron varyantını küçümsemekle suçladılar. Onlara göre 38 mutasyon geçiren bir hastalığın hafif geçmesine imkan yoktu” dedi.

Omicron hayvanlarda da görülmeye başladı

Benzer Haberler