Omicron varyantının semptomlarına yenileri eklendi

15 Şubat 2022 Salı

Koronavirüsün Omicron varyantının yaygın olarak gözlemlenen semptomlarına yenileri eklendi.

İngiltere’de yapılan bir çalışma, koronavirüsün Omicron varyantının semptomlarına yenilerinin eklendiğini duyurdu. Omicron’un yaygın olarak gözlemlenen baş ağrısı, öksürük ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlarına yenileri eklendi.

Omicron varyantıyla enfekte olan hastaların birbirinden farklı semptomlar göstermesi oluşturuyor. Pek çok hasta hafif soğuk algınlığı benzeri semptomlardan şikayet etse de, bazıları şiddetli belirtiler yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmalar semptomları ve bunların arkasındaki nedenleri açıkladı.

Omicron varyantına karşı yeni aşı! Sonuçlar umut verici

“HAFİF BİR HASTALIK OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

DSÖ’nün bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Maria Van Kerkhove, Omicron ile enfekte olan kişilerin onlarca semptom gösterebileceğini söyledi. Van Kerkhove, Covid-19 ve Omicron ile ilgili Canlı Soru-Cevap oturumu sırasında, “Ortalama olarak, Omicron ile enfekte olmanız durumunda Delta’ya kıyasla daha az hastaneye yatma riskinin olduğunu biliyoruz ancak bu hafif bir hastalık olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

OMİCRON’UN YENİ BİLDİRİLEN SEMPTOMLARI

Çoğu Omicron hastası boğaz ağrısı, şiddetli vücut ağrısı, yorgunluk, şiddetli baş ağrısı gibi soğuk algınlığına benzer semptomlar bildiriyor. İngiltere’de King’s College of London tarafından yürütülen ZOE COVID Study uygulaması kullanıcıların semptomlarla ilgili bildirimlerini topluyor.

NTV’nin aktardığına göre, ZOE uygulamasının verilerine göre son zamanlarda Omicron hastalarında ishal, iştahsızlık ve karın ağrısı gibi gastrointestinal semptom bildirimleri arttı. Diğer taraftan, enfekte kişilerin üç klasik Covid-19 semptomunu, öksürük, ateş ve koku kaybı daha az bildirdi.

Uzmanlar, bu geniş semptom yelpazesi nedeniyle hastalığı teşhis etmenin daha zor hale geldiğini söyledi.

Omicron’u tespit eden doktora ‘hafif olarak tanımlama’ baskısı!

 

Benzer Haberler