‘Omicron’ korkusu yeni kısıtlamalar getirdi

14 Aralık 2021 Salı

Norveç’te koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle yeni tedbirler alındı. Ülke genelinde kapalı alanlarda maske takılması zorunlu hale gelirken, toplu etkinliklere de kısıtlamalar getirildi.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, gece yarısından itibaren geçerli olacak Kovid-19’a tedbirlerini duyurdu. Kısıtlamaların ilk etapta 4 hafta süreceğini kaydeden Store, restoran ve barlarda alkol satışının durdurulacağını ve insanların evden çalışmaya teşvik edileceğini belirtti.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nden yapılan açıklamada da cenazelere katılımın 50, diğer toplantılara katılımın ise 20 kişiyle sınırlandırıldığı bildirildi. Kapalı alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirildiği aktarılan açıklamada, evlerde birer metre arayla oturmak şartıyla 10 kişinin, Noel Bayramı’nda da 20 kişinin misafir alınmasına izin verileceği belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Kovid-19 aşısının 2. dozu ile 3. dozu arasındaki sürenin 4,5 aya indirildiği vurgulanırken, 45 yaş ve üstündekilerin ocak ayının 15’ine kadar 3. doz aşılarını olmaları istendi.

Halk Sağlığı Enstitüsü’nün açıkladığı verilere göre, Norveç’te bugüne kadar Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1136’a çıkarken, vaka sayısı da 317 bin 887’ye yükseldi.

Omicron kaynaklı ilk ölüm!

Benzer Haberler