Ölümcül koronavirüsü sonrası Çin’deki Türk vatandaşlar için karar

29 Ocak 2020 Çarşamba

Çin’de yaşayan 32 Türk vatandaşı koronavirüsü nedeniyle Türkiye’ye tahliye ediliyor.

Çin’de yaşayan Türkler ölümcül Koronavirüsü nedeniyle Türkiye’ye dönmeye başladı. Pekin Büyükelçisi Emin Önen “Birkaç gün içinde 32 vatandaşımızı Çin’in Wuhan kentinden tahliye edeceğiz” dedi. Dil eğitimi için gittiği Çin’den dönüş yapan Eren Ocak, “Üniversite yetkilileri ikinci bir emre kadar kimsenin okula dönmemesini söyledi. Her taraf hayalet şehre döndü” diye konuştu.

Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan ölümcül koronavirüsü nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda geçen cuma günü başlatılan termal kameralı önlemler devam ediyor.

TERMAL KAMERA SAYISI İKİYE ÇIKARILDI

Çin’den sabah saatlerinde gelen dört uçağın yolcuları termal kameralarla kontrol edilirken, herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Ayrıca THY’nin Çin uçuşlarında görevli kabin ve kokpit ekiplerinin de önlem olarak koruyucu maske taktıkları görüldü.

Termal kamera sayısı ikiye çıkarılırken, kontrollerde Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı görevlilerin sayısı da artırıldı.

WUHAN’DAKİ 32 TÜRK TAHLİYE EDİLECEK

Çin’de yaşayan Türkler de virüs tehdidinin ardından Türkiye’ye dönmeye başladı. NTV’ye konuşan Pekin Büyükelçisi Emin Önen, şu açıklamada bulundu:

Çin’de 6 bin kadar Türk yaşıyor. Şu ana kadar Çin’de virüs kapmış hiçbir vatandaşımız yok. Birkaç gün içinde 32 vatandaşımızı Wuhan kentinden tahliye edeceğiz. Ambulans uçak veya donanımlı uçakla Türkiye’ye getirilecekler. Vatandaşlarımızla irtibat kuruyoruz. Çin’den Türkiye’ye gelenlere karantina uygulaması yapılacak.

Dört ay önce dil eğitimi için Xiamen şehrine giden ve Türkiye’ye dönen Eren Ocak, havalimanında şunları söyledi:

VAKA SAYISI 30’DAN 56’YA YÜKSELDİ

Çince öğrenmek için Xiamen Üniversitesi’ne kayıt oldum. Tatil sırasında corona virüs ortaya çıktı. Okulumuz bir bildiri yayınladı; normalde tatilimiz 16 Mart’ta bitecek iken ikinci bir emre kadar

Okula kimse dönmesin” dendi. Tatil nedeniyle şehir dışına çıkanlar geri dönmedi. Benim yaşadığım eyalette koronavirüsü vakası 30’dan 56’ya çıktı. Gün geçtikçe de artıyor.

TÜRKLERİN NEREDEYSE HEPSİ DÖNDÜ

Dışarı çıkan insan sayısı epey azaldı. Maskesiz kimse dışarı çıkmıyor. Ben şehir dışında yaşıyorum. Xiamen’e giderken normalde her gün trafik olur ancak dün hiç trafik yoktu, otomobil bile yoktu. Her taraf hayalet şehre dönüyor. Benim okuduğum üniversitedeki Türkler’in neredeyse hepsi ülkeye döndü. Yabancıların hepsi geri dönüyor. Virüsün durumuna bağlı olarak belki eylüle doğru dönebilirim.

Benzer Haberler