Olimpos’un imar planı onaylandı: Birinci dereceden üçüncü derece SİT alanına çevrildi

8 Mayıs 2020 Cuma

Antalya’nın ünlü tatil merkezi Olimpos’un imar planı onaylandı. Birinci derece SİT alanındaki merkez, üçüncü derece SİT alanına çevrildi.

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki ünlü tatil merkezi Olimpos ile ilgili 2004 yılında çalışmalarına başlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı.

AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ TEŞEKKÜR ETTİ

İmar planının ilk başvurusunu yapan Olimpos’ta muhtarlık yapmış isimlerden Kumluca Belediyesi meclis üyesi AKP’li Halil Karataş, “Uzun yıllardan beri üzerinde titizlikle çalışılan Olimpos Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış olup, önümüzdeki günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde ve Kumluca Belediyesi’nde askıya çıkacaktır. Olimpos halkı olarak başta Kültür ve Turizm Bakanımızın nezdinde emeği geçen siyasetçi, bürokrat ve teknik olarak çalışan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

BETONLAŞMA OLMAYACAĞI İDDİA EDİLDİ

Çalışmalar kapsamında Olimpos’un birinci derece arkeolojik SİT alanından, üçüncü derece arkeolojik SİT alanına çevrildiğini aktaran Halil Karataş, “Plan çalışmaları çerçevesinde Olimpos’ta yaşayanlar mağdur edilmeyecek. Betonlaşma olmayacak. Ahşap yapılar korunacak. Yeni yapıların da ahşap olması gibi belirgin kararlar alındı” diye konuştu.

Benzer Haberler