Öldü denilen Kim Jong-un ortaya çıktı

27 Nisan 2020 Pazartesi

Öldü denilen Kim Jong-un ortaya çıktı

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un‘un, ülkenin doğu kıyısında yeni bir turistik bölgenin inşaatında çalışan işçilere teşekkür ettiği bildirildi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti gazetesi Rodong Sinmun’a dayandırdığı habere göre, Kim, doğu kıyısında yer alan Wonsan-Kalma turistik bölgesinin inşaatında çalışanlara duyduğu minneti dile getirdi.

‘Kim Jong-un öldü’ iddialarına KDHC radyosundan yanıt

Gazetede, “Yüce Lider Kim Jong-un, Wonsan-Kalma turizm bölgesinin inşasına kendisini adayan işçilere takdirlerini gönderdi” ifadelerine yer verildi.

Güney Kore Birleşme Bakanı Kim Yeon-chul, başkent Seul’de düzenlenen bir forumda yaptığı açıklamada, aldıkları istihbarata göre Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’yle ilgili herhangi ‘olağandışı bir durum’ olmadığını ifade etti.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-in, CNN’e yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin pozisyonu sabit. Kim Jong-un, hayatta ve iyi. 13 Nisan’dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi” ifadesini kullanmıştı.

KİM HAKKINDAKİ SÖYLENTİLER

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim hakkında son haftalarda sağlığının yerinde olmadığı veya öldüğü yönünde söylentiler ortaya atılmıştı.

Kim’in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti liderinin 12 Nisan’da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim’in öldüğünü duyurmuş, bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmamıştı.

Kim’in, 15 Nisan’da Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung’un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması, sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

Koronavirüsü yenen Boris Johnson’dan ilk açıklama

Benzer Haberler