Olaylı derbide 23 yıl hapis istemi

Yayın tarihi: 20 Ocak 2023 Cuma 6:22 pm - Güncelleme: 20 Ocak 2023 Cuma 6:22 pm

İzmir’de oynanan olaylı Göztepe-Altay derbisinde Göztepeli taraftar Mehmet Çakır’ı işaret fişeğiyle yaralayan Furkan E.’nin 3 suçtan 23 yıla kadar hapsi istendi. Maçtaki 22 diğer sanık hakkında ise ‘kasten öldürmeye teşebbüs suçuna yardım’ suçunu işledikleri gerekçesiyle ceza talep edildi.

TFF 1’inci Lig’de 27 Kasım tarihinde oynanan Göztepe-Altay derbisinde, Altay tribünlerinden ateşlenen işaret fişeği Göztepeli taraftar Mehmet Ç.’ye isabet etmiş ve ağır yaralanmasına sebep olmuştu. Yaşanan olayın ardından Göztepe tribünlerinden sahaya atlayan Mehmet Nihat A. ise korner direğiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e saldırmıştı.

Çıkan olaylar sebebiyle maç, tatil edildi. Derbi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mehmet Nihat A. ile Altay tribünlerinde yer alan Furkan E., Dinçer D., Kahraman E., Efe Y., Hüseyin Ç., Muhammet Emre K., Anıl G., Hakan K., Mert Y., Serkan H., Çağdaş K., Egehan E., Anıl B., Şakir P., Özgür U., Ümit T., Turgay G., Gökçen Atacan A. ve Eren K. tutuklandı. U.M.K., F.Ö., Y.A., N.A.D. ve F.E. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kaleci Ozan Evrim Özenç’e korner direğiyle saldıran Mehmet Nihat A. hakkında ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yaşanan olaylar sebebiyle her iki takımı da hükmen mağlup saydı.

TRİBÜNDE SIKÇA YER DEĞİŞTİRMİŞLER

Diğer sanıklar hakkında da iddianame tamamlandı. İddianamede, sanıkların maçtan önce ‘WhatsApp’ grubunda iş bölümü yaptıkları belirtildi. Dinçer D. ve Kahraman E.’nin yanıcı maddeleri Efe Y., Hüseyin Ç. aracılığıyla Anıl G.’ye teslim ettikleri aktarıldı. İşaret fişeğini ateşleyen sanığın taraftar otobüsüne gizlenmiş fişeği buradan alıp, elindeki pankarta saklayarak stada girdiğinin de altı çizildi. Yanıcı maddeleri teslim alan diğer sanığın, ifadesinde, bu maddelerin plastik cerrahi eldiven içine koyulmuş ve siyah poşet içinde olduğunu söylediği de belirtildi.

Öte yandan sanıkların tribünde sıkça yer değiştirdiğinin de altı çizildi.

“İŞARET FİŞEĞİNİ MEŞALE SANMIŞ”

İddianamede, işaret fişeğini ateşleyen Furkan E.’nin ifadeleri de yer aldı. Furkan E., ifadesinde; işaret fişeğini tesadüfen bulup, meşale sandığını ve bileti olmadığı için elinde pankartla maça girdiğini söylediği belirtildi. Üstünün detaylı aranmadığını öne süren Ersanlı’nın, meşaleler yakıldıktan sonra elindeki meşale sandığı işaret fişeğinin ipini çekerek, yaktığını söylediği vurgulandı. Furkan E.’nin elindeki fişeği fırladıktan sonra meşale olmadığını anladığını söylediği iddianamede yer aldı. Görüntü izleme tutanağında ise Furkan E.’nin işaret fişeğini attıktan sonra zıt yöne kaçıp, üzerini değiştirdiği belirtildi.

Savcı, Furkan E.’nin tribünde planlı ve kararlı şekilde, işaret fişeğini binlerce kişinin bulunduğu Göztepe tribünlerine doğru hedef gözetip, ateşleyerek ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak ve kullanarak müsabaka düzenini bozmak’, ‘genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması’ suçlarını işlediğinin altını çizdi. Ersanlı için bu suçlardan 23 yıla kadar hapis cezası istendi.

Savcı; Çağdaş K., Egehan E., Kahraman E., Efe Y., Dinçer D., Hüseyin Ç., Muhammet Emre K., Serkan H., Anıl B., Anıl G., Hakan K., Özgür U., Şakir P., Ümit T., Turguy G., Gökcen Atacan A., Eren K., Mert Y., Furkan E., Necim Arif D., Yunus A. ve Fatih Ö.’nün de ‘kasten öldürmeye teşebbüs suçuna yardım’dan cezalandırılmalarını talep etti.

Öte yandan sanıkların ‘tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak’, ‘tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak müsabaka düzenini bozmak’ ve ‘genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması’ suçlarından cezalandırılmaları istendi.