Olay TV kapandı

15 Şubat 2021 Pazartesi

Kurucusu Cavit Çağlar’ın muhalif yayın politikası nedeniyle ‘rahatsızlık duyduğunu’ açıklayarak yayınını durdurduğu Olay TV kapanma kararı aldı. Gazeteci Barış Yarkadaş, OLAY TV Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar’ın “Hüseyin Köksal Bey’in çabaları sonuç vermedi. Frekans almamız engellendiği için kanal kuramıyoruz” dediğini aktardı.

1994 yılında Cavit Çağlar tarafından Bursa’da yerel bir televizyon kanalı olarak kurulan Olay TV, kısa süre önce kabuk değiştirerek haber kanalı formatında izleyiciler ile yeniden buluşmuştu.

Medya Radar’ın haberine göre, merkezini İstanbul’a taşıyan ve çeşitli medya kuruluşlarından flaş isimleri transfer eden kanalın muhalif haber ve yorumları iktidarı rahatsız etmiş, HDP Meclis Grup toplatısının yayınlanması ise uzun süre konuşulmuştu.

Cavit Çağlar’ın “Bu yayın politikası beni aştı, ismimi de frekansımı da çekiyorum” çıkışının ardından Olay TV 25 Aralık’ta yayın hayatını sonlandırmıştı.

İş insanı Cavit Çağlar ile yolları ayrılan Olay TV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Köksal yeni bir kanal arayışındaydı. Olay TV’nin yüzde 70 finansmanını sağlayan Köksal’ın, KRT TV’yi satın aldığı iddia edilmiş ancak bu KRT üst yönetimi tarafından yalanlanmıştı.

Olay TV’de bugün kritik bir gelişme yaşandı. Toplantıya çağrılan çalışanlara kapanma ve tasfiye kararı iletildi.

180 BASIN EMEKÇİSİ İŞİNİ KAYBETTİ

Gelişmeleri Gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından şu sözlerle paylaştı:

“OLAY TV ekibi az önce Kağıthane Cendere’deki binada toplandı. Kanal kurma girişimini sürdüren yöneticiler, sonuç alamadıkları için faaliyetlerini sonlandırma kararı aldıklarını açıkladı. Böylece 180 arkadaşımız daha iktidarın baskıcı tutumları yüzünden bu karda kışta işsiz kaldı.

OLAY TV Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, yeni kanalın kurulması için umut içinde bekleyen arkadaşlarına “Hüseyin Köksal Bey’in çabaları sonuç vermedi. Frekans almamız engellendiği için kanal kuramıyoruz” dedi. Konuştuğum arkadaşlar, Süleyman Sarılar’ın ağladığını ve”Size hayatının en zor konuşmasını yapıyorum” dediğini aktardı. Hükümet, OLAY TV ekibinin yeni bir kanal almasının önüne türlü engeller çıkardığı için 180 basın emekçisi işini, halkımız da haber alma hakkını kullanacağı bir yayın organını kaybetti. Çok yazık oldu. Çok üzücü…”

Benzer Haberler