Okumuşoğlu: Direnenlere para cezası kesildi

4 Mayıs 2021 Salı

Okumuşoğlu: Direnenlere para cezası kesildi

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın talanına karşı çıkan yurttaşlara 900 TL para ceza kesildi. Avukat Yakup Okumuşoğlu, taş ocağı için 100 bin ağacın kesilmek istendiğini öne sürdü.

BirGün’den YAren Çolak’ın haberine göre; İkizdere’de mücadele eden yurttaşlara para cezası kesildi. İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, “Bizi böyle yıldırmak istiyorlar” dedi. Yılmaz serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hemen hemen her gün birilerinin gözaltına alınıyor. Alana giden tüm yolları kapadıkları için ben de derenin içinden yukarı çıktım. Jandarma gözaltına aldı. Bana karakolda herhangi bir soru sorulmadı. ‘Neden gözaltındayım?’ diye sorduğumda da ‘askere mukavemetten’ dediler.” Doğayı korudukları için ceza kesildiğine ve gözaltına alındıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Çevre Bakanlığı ile Orman Bakanlığı’nın televizyonda mesajları oluyor; ‘çevreni koru’ diye. Ancak vadileri, ormanları yok ediyorlar. Koruyanı da cezalandırıyorlar. Biz Anayasal hakkımızı kullanarak yurttaşlık görevimizi yapıyoruz” diyerek mücadeleye devam çağrısında bulundu.

MÜCADELE EDENLERE PARA CEZASI

Avukat Yakup Okumuşoğlu da 15 kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Direnenlere 900 TL pandemi cezası kesildi” dedi. Okumuşoğlu, Cengiz İnşaat’ın proje tanıtım dosyasına bile uymadığını aktararak “Yamaçları molozlarla doldurdular. Ağaçları söküyorlar. Tahribat had safhada. Burası yaklaşık 100 hektar. Şirketin ruhsat alanında da 100 binin üzerinde ağaç var. Eğer çalışma devam ederse 100 binin üzerinde ağaç katledilecek demek oluyor” diye konuştu. Yurttaşlardan Kemal Baş, “Vadide başlayan çalışmaların ardından şelale taş yığınları altında kaldı. Yaklaşık 40 büyük ağaç kesildi. Küçükleri sayamıyorum bile. Direnişte tırmandığımız fotoğraflarımız olan ağaçlar gitti onlar artık yok” diye konuştu.

Seçmeni AKP’yi terk ediyor. Rize’de ‘Tanal’ müdahalesi. Eski bakanın ayrıcalığı ne?. TV’lere ‘boş sokak’ talimatı. Tarih verdiler. 2 Mayıs 2021 Günün Özeti

“Rize’de kapanmaya rağmen çevre katliamı sürüyor” – FORUM HAFTA SONU

Benzer Haberler