Okullarının taşınmasına karar verilen GSF öğrencileri, çadırlı nöbete başlıyor

18 Ağustos 2019 Pazar

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle taşınmak istenen okullarına sahip çıkmak için çadır kurarak direnme kararı aldı. STK, baro, sanatçı ve aydınların destek verdiği öğrenciler, pazartesi günü basın toplantısı ardından, yerleşkede çadır kurarak 24 saat nöbet tutacak.

Pazartesi günü rektörlüğün kararından vazgeçmesi için bina önünde bir basın açıklaması yapacak öğrenciler, daha sonra yerleşkeye gidip çadır kurarak, karardan vazgeçilene kadar gece gündüz bekleyecek.

‘FAKÜLTEMİZİ SAVUNACAĞIZ, GİTMİYORUZ’

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, 54 gündür deprem raporunun paylaşılmadığını açıklayan GSF öğrencileri şu ifadeleri kullandı:

“DEÜ Rektörlüğü sözde deprem raporlarının tamamını hâlâ kamuoyu ile paylaşmadı. Rektörlük başından beri sinsice yürüttükleri bu süreç boyunca ellerinde somut bir kanıt olmadan tüm yasal, hukuksal süreçleri bir kenara iterek bizi görmezden geldi. Taleplerimize kulak tıkadı. Tüm bunlar sonucunda yakın zaman önce bir açıklama yaparak kesin kararımızı bildirmiş ve gitmeyeceğimizi vurgulamıştık. Sözümüzün arkasındayız. Çadırlarımızla yerleşkemiz içinde olacağımızı ve belleksizleştirilmeye, bölünmeye, yok edilmeye karar verilmiş fakültemizi bir yaşam alanına çevireceğimizi; sanata, akademiye, eğitimimize, fakültemize, geleneğimize ve birlikteliğimize sahip çıkmakta inatçı olacağımızı bildiririz. Gece gündüz deprem raporları olduğu hayal edilen fakültemizi savunacağız. Daha önce de söylediğimiz gibi son noktayı biz koyarız, gitmiyoruz.”

Benzer Haberler