346 okul servis aracı trafikten men edildi

10 Eylül 2019 Salı

İçişleri Bakanlığının okul servis araçlarına yönelik denetimlerinde 346 araç trafikten men edildi.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul servislerine yönelik denetimler de artırıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, okul servis araçlarına yönelik denetimlerinde, aranan 946 şahsın yakalandığı ve 346 aracın trafikten men edildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığı ve Valiliklere gönderilen 2019-2020 eğitim-öğretim yılı süresince öğrencilerin güvenli bir trafik ortamında ulaşımlarını sağlamak amacıyla ‘2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri’ konulu talimatta şu ifadeler yer alıyordu:

Okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önlerinde, çevresinde ve güzergahlarında trafik tedbirleri arttrılacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle işbirliği içerisinde okul idareleri ile irtibata geçilecek, öğretmen, öğrenci ve veliler ile işbirliği içinde olunacak. Servis araçlarındaki rehber personel ile okullarda okul geçidi görevlisi olarak görevlendirilen öğretmen, öğrenci ve veliler, tespit ettikleri trafik kural ihlallerine ilişkin tutanak düzenleyebilecek. Bu tutanaklar ile trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlenebilecek. Trafik eğiticileri tarafından okullarda trafik güvenliği konusunda öğrencilere uygulamalı ve teorik dersler verilecek. Yaya önceliği trafik denetimleri artırılacak, yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülere cezai işlem uygulanacak. Okul servis araçları mevzuata uygun olacak. Servis araçlarının camları sabit olacak, camlara renkli film yapıştırılmayacak. Aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunacak ve bu kemerler kullanılabilir durumda olacak. Servis araçlarında en az 30 gün süreli kayıt yapabilen araç takip sistemi bulundurulacak. Taşıma hizmeti sırasında görüntü ve müzik sistemleri kullanılmayacak, taşıma sınırının üzerinde öğrenci taşınmayacak. Mevzuata uymayan servis şoförlerinin özel izin belgeleri iptal edilecek.

Benzer Haberler