Okul binası yıkılıp cami yapılacak! Bartın Eğitim Sen: Bu yanlıştan bir an evvel dönülmelidir

4 Aralık 2019 Çarşamba

Necdet Aydemir/Bartın

Eğitim-Sen Bartın Şubesi ile Bartın Okuluma Dokunma Platformu, yıkılarak yerine külliyeli cami yapılmak istenen Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora, “Tarihi okul binası öğretmenlerden ve öğrencilerinden koparılarak, ellerinden alınmıştır” dedi.

Bartın Eğitim Sen ve Bartın Okuluma Dokunma Platformunun ortaklaşa düzenledikleri basın açıklamasında, Yıkılarak yerine cami yapılmak istenen tarihi binaya başta kentin yöneticileri olmak üzere herkesin sahip çıkması gerektiği vurgulandı.  Açıklamada konuşan Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora, Bartın Belediyesi’nin her platformda tarihe ve kültürel değerlere sahip çıkmakla övündüğünü anımsatırken, aynı hassasiyeti yıkılması gündemde olan bina için göstermemesini eleştirerek yanlıştan bir an evvel dönülmesini istedi. 1960’lı yıllardan beri Endüstri Meslek Lisesi olarak kullanılan binanın geçtiğimiz aylarda boşaltılarak başka bir yere taşındığını belirten Bora, “Söz konusu okulun hazineye ait arazisi önce MEB tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına verilmiş ve ardından Başkanlık tarafından lise alanına cami ve külliyesi yapılması kararı alınmıştır” dedi.

Bartın Belediyesi’nin, Bartın’ın değerlerine kültürüne sahip çıktığını iddia ettiğini söyleyen Bora, “Eğitim Sen’in tüm başvurularına ve itirazlarına rağmen imar değişikliğini kabul ederek lise arazisinin ve tarihi okul binasının öğretmenlerden ve öğrencilerinden koparılarak, ellerinden alınmıştır” diye konuştu.

“OKUL OSMANLI MİMARİSİNE ÖRNEK”

Okulun tarihçesinin yıkılmak istenen binanın kapısında asılı olduğunu ifade eden Bora, “Endüstri Meslek Lisesi okul binası Osmanlı geç dönem mimarisine örnek bir yapı olup, 1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi olan Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından “Frengi Hastanesi” olarak yaptırılmıştır. Yapı uzun süre bu amaçla kullanıldıktan sonra Bartın Memleket Hastanesine dönüştürülerek uzun yıllar bu şekilde Bartın halkına hizmet etmiştir. Hatta eski yıllarda önünden geçen cadde “Eski Hastane Caddesi olarak isimlendirilmiştir. Aynı zamanda okul bahçesinde bulunan okulun tarihiyle yaşıt ağaçlar ilgili kurumlar tarafından mutlaka incelenmeli, tescil edilerek koruma altına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na Bartın Eğitimsen olarak başvuru yaptıklarını belirten Bora şöyle devam etti:

“Karabük koruma kurulu tarafından tarafımıza yazılan incelenme yazısını Bartın Belediyesine ve Bartın Valiliğine bildirdik. Okul için alınan bir yıkım ruhsatı varsa iptal edilmesi talebimizi ilgili kurumlara bildirdik. Çünkü Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi Bartın’ımızın tarihsel mirasını korumakla görevlendirilmiş kurumlardır. İlgili kurumlarında Bartın Endüstri Meslek Lisesi tarihi
binasının yıkılmaması ve Bartın’a kazandırılması konusunda göreve çağırıyor. Yükümlülüklerini yerine getirmesi talebini tekrar ediyoruz. Söz konusu lise binasının ve arazisinin Bartın’daki tarihi değeri olan ender yapılardan biri olup koruma altına alınmalıdır. Özellikle Bartın Belediyesini Bartın’ın tarihsel dokusunun korunması ve kültür varlıklarımıza sahip çıkılması konusunda göreve davet ediyoruz. Bartın kültürel mirası olan tarihi okul binasının il yönetimi tarafından acilen korunmasını, yıkılmadan incelenmesini ve tarihi eser statüsünde koruma altına alınmasını ve Bartın’ın
kültürel mirasını yansıtan Eğitim ve teknoloji müzesi olmasını talep ediyoruz. Sonuç olarak Bartın Endüstri Meslek Lisesi tarihi binası ve Okullarımıza, kültürel mirasımıza hep birlikte sahip çıkalım. Haklarımız ve geleceğimiz için mücadele edelim.”

 

Benzer Haberler