UEFA’nın ırkçılık soruşturmasında Başakşehir’e suçlama

11 Aralık 2020 Cuma

UEFA’nın ırkçılık soruşturmasında Başakşehir’e suçlama

Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Başakşehir arasında oynanan maçta Webo’ya ırkçı ifadelerde bulunan 4’üncü hakem Coltescu hakkında başlatılan soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya kulüpten bir kişinin ‘Çingene’ ifadesinin kullandığı gerekçesiyle Başakşehir’in de eklendiği öğrenildi.

Şampiyonlar Ligi maçında Paris Saint German ile Medipol Başakşehir arasında oynanan maçta yaşanan ırkçılık olayı soruşturmasında yeni bilgiler ortaya çıktı. Skor’dan Ali Güven’in aktardığına göre, ırkçılık tartışmasının yaşandığı sırada, ‘Çingene’ sözünü kullanan bir kişi yüzünden Başakşehir’e de soruşturma açıldı.

OKAN BURUK’UN “ROMANYALILAR ÇİNGENEDİR” DEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Saha kenarında tartışmaların yaşandığı anlardaki sözler Romanyalı gazeteci Emanuel Roşu tarafından incelendi. Sözlerden bazıları gazeteci tarafından sosyal medya hesabından yayınlandı.

Roşu, paylaşımında Başakşehir Teknik Direktörü Okan Buruk’un “Benim ülkemde Romanyalılar çingenedir. Ama ben çingene lafını kullanamam” dediğinin duyulduğunu iddia etti. Olayın, orta hakem Ovidiu Hategan’ın, futbolcular ile konuştuğu sırada yaşandığı gözleniyor. Ancak sözleri kimin kullandığı net olarak belli olmuyor.

UEFA’nın ‘çingene’ sözü nedeniyle Başakşehir’i ırkçılık soruşturmasına dahil ettiği öğrenildi. Bu durumda, bu sözü söyleyen kişinin ve kulübünün ceza alması da olası.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi de konuyla ilgili UEFA’nın Başakşehir’i de soruşturmaya dahil ettiğini doğruladı. UEFA, karşılaşma hakkında soruşturma başlatıldığını “UEFA, Paris Saint-Germain ile İstanbul Başakşehir arasında Şampiyonlar Ligi maçındaki olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürütüyor. Irkçılığın ve tüm biçimleriyle ayrımcılığın futbolun içinde yeri yoktur” ifadeleriyle duyurmuştu.

 

Benzer Haberler