İlk defa net tarih verildi! Öğretmen atamalarıyla ilgili kritik açıklama!

Yayın tarihi: 24 Nisan 2024 Çarşamba 6:46 pm - Güncelleme: 24 Nisan 2024 Çarşamba 7:49 pm

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atama rakamında uzlaşıldığını açıkladı. Tekin atam takviminin açıklanması için ise önümüzdeki pazartesini işaret etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, tv100’de yaptığı açıklamalarda öğretmen atamaları için tarih verdi. Bakan Tekin atama takviminin ve sayıların açıklanması için pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısını işaret etti, “Öğretmen atamalarını önümüzdeki hafta pazartesi günü kabine toplantısı olursa o gün açıklamış olacağız. Rakamda uzlaştık.” diye konuştu. Tekin mülakatla ilgili de “Ben atanacak öğretmenimizin alan bilgisini ölçmek durumunda değil miyim?” dedi.

Milli Eğitim Bakanı tarih verdi! Öğretmen atamalarında rakam netleşiyor

Bakan Tekin’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“23 NİSAN ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

“Yayın yapan kanal sayısı arttıkça ilgi de dağılıyor. Biz etkinliklerimize cumartesi günü başladık. Pazar günü en az 3 bin civarı öğrenciyle beraber eğlenceli tam bayram havasında bir etkinlik yaptık. Hala etkinliklerimiz devam ediyor.”

“MÜFREDATTA KÜÇÜK DEĞİŞİKLİK DİYE BİR ŞEY YOK”

“En son müfredat değişikliği 2017 yılında kısmi müfredat değişikliği yapılmıştı onun öncesinde 2006 veya 2007’ydi dolayısıyla zaman olarak müfredat değişikliğini tartışmanın çok absürt olmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Dünyanın hiçbir tarafında bizim kadar müfredat değişikliği yoğun bir şekilde tartışılmıyor. Güncel gelişmeleri zaten müfredata entegre etmek zorundayız.”

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

“Geçtiğimiz yıl 45 bin + 5 bin atama yaptık. bu yıl da biz ihtiyaçlarımızı tanımladık. Hazine ve Maliye Bakanımız ve Cumhurbaşkanımızla birlikte rakamı belirleyeceğiz. Öğretmen atamalarını önümüzdeki hafta pazartesi günü kabine toplantısı olursa o gün açıklamış olacağız. Rakamda uzlaştık.”

“MÜMKÜN OLAN EN FAZLA SAYIDA ATAMA YAPMAK İSTİYORUZ

“Sayın Cumhurbaşkanımız da biz de mümkün olan en fazla sayıda atama yapmak istiyoruz, atama da yapacağız.”

“ÖĞRETMENLERİMİZİN BİLGİSİNİ TEST ETMEK DURUMUNDA DEĞİL MİYİM?”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel seçimlerde mülakatı kaldıracağız vaadine karşı çıktığı hatırlatılan Tekin, “öğretmenleri test etmek zorundayım” diyerek, “Şu andaki halihazırda öğretmen arkadaşlarımız atanırken KPSS sınavına giriyorlar ve KPSS sınavı 3 oturumdan oluşan bir sınav. Biz yaklaşık 130’a yakın branşta öğretmen ataması yapıyoruz. 130 branşın tamamı 2 sınava giriyor. Genel Kültür, Genel Yetenek… Fakat ÖSYM sadece 18 branşa ilave olarak öğretmenlik alan bilgisi sınavı yapıyor. Bu büyük çoğunluk atandığı alanla ilgili bilgisini test ettiğimiz hiçbir şey yok burada. Ben atanacak öğretmenimizin alan bilgisini ölçmek durumunda değil miyim? Mülakatta yaptığımız şey bahsettiğimiz testlerde KPSS sıralamasına girdi ben diyorum ki üniversitelerde şu anda uygulanan bir model var bir üniversiteden başka bir üniversiteye geçerken deneme dersi anlattırıyorlar. Ben de diyorum ki öğretmen arkadaşlarımıza deneme dersi anlattırmak istiyorum” dedi.

EVRİM TEORİSİNİN MÜFREDATTAN ÇIKARTILMASI İDEOLOJİK DEĞİLMİŞ

Programın moderatörü Kübra Par’ın  İdeolojik bir bakışla değiştirecek misiniz müfredatı? sorusunu yanıtlayan Tekin, “2017 değişikliği ideolojik bir değişiklik miydi?” dedi. Tekin’in yanıtına Kübra Par, “Evrimin okutulmamasıyla ilgili tartışmalar vardı” diye sorusunu yineledi. Tekin bu soruya ise, “Evrimin cevabını ayrı olarak veririm, bence ideolojik diyen arkadaşlar kesinlikle önyargılı yaklaşıyorlar” diye yanıt verdi.

“DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKAN BİR KUŞAK YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

“Milli Eğitim Bakanlığının bürokratik yapısı içerisinde rahat operasyonel hale dönüştürebileceğimiz değişiklikler yaptık. Bilgiyi azaltan beceri temelli ve bu becerileri yaparken toplumsal değerlerimize sahip çıkan bir kuşak yetiştirmeye çalışıyoruz.”

ÖZEL OKULLAR AÇIKLAMASI

Bizim yönetmeliğimizdeki yetkimiz öğrenci kayıt olduğu andan itibaren yıllık artışların ne olacağına biz karar veriyoruz. Depremin ve pandeminin yarattığı koşullarda yaşadıkları ekonomik koşullar sebebiyle özel okullar zor durumdaydılar. Bunu yaptığımızda özel okullar üzerinde yetkimiz olan kısımda onları sınırlandırıyoruz.

Kitap ücretleri veliler tarafından şikayet konusuydu. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız yönetmelikte özel okullarda devlet kitaplarının okutulmasını düşündük, ücretsiz bir şekilde dağıttığımız için.

“3 MİLYON ÖĞRENCİYE YEMEK YARDIMI YAPIYORUZ”

Milli Eğitim çocuklarımıza ücretsiz yemek vermeyi düşünüyor mu?

2023 bütçesiyle deprem bölgesinde yemekler zaten ücretsiz bir şekilde verildi. 2024 yılı içerisinde de mevcut öğrencilerimizin yani deprem bölgesindeki öğrencilere ilave olarak taşıma kapsamındaki, pansiyonlarımızda konaklayan öğrencilerimizle birlikte toplamda 3 milyon öğrenciye yemek yardımı yapıyoruz.

OKULLARA İMAMLARI TARİKATLARI SOKAN TEKİN: STK’LARLA ANLAŞIYORUZ

Okullara tarikatların yerleştiği yönündeki soruyu yanıtlayan Tekin, Bir imza töreninde kim kiminle imza atabilir? Israrlı bir biçimde cemaatlerle ve tarikatlarla protokol imzaladığımız söyleniyor ben de diyorum ki cemaat ya da tarikatla ben hukuken protokol imzalayamam zaten ben STK diyorum çünkü ben hukuk devletine inanan biriyim, hukuk devletinin kurallarına göre STK olarak tanımlanmış bir dernek, vakıfa benim Milli Eğitim Bakanı olarak ‘Siz STK olamazsınız’ deme hakkım ve inisiyatifim yok. FETÖ konusunda toplumda kamu da ders çıkarıyor. Protokolünü yaptığımız kurumlar gerek protokollerimizin içeriğinde tedbirlerimizi zaten alıyoruz” dedi.

Kaynak: TELE1