Öğretim görevlisinden tepki çeken öneri: Balıkçılar zor durumda, yunus avına izin verilmeli

10 Ocak 2021 Pazar

Öğretim görevlisinden tepki çeken öneri: Balıkçılar zor durumda, yunus avına izin verilmeli

Karadeniz’de hamsi avına 10 gün süreyle yasak gelirken Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş’tan skandal bir öneri geldi. Kocabaş, hamsi popülasyonlarının azalması gerekçesiyle kontrollü yunus avı yapılmasını önerdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’de avlanan hamside; yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirdi. Avı yasaklanan hamsinin neden küçük kaldığı tartışılıyor. Küresel iklim değişikliğinin etkisi ile Karadeniz’de yaşanan kuraklıkla kuruyan derelerdeki hamsi yemi olarak bilinen planktonların denizlere ulaşamadığı, beslenemeyen hamsinin de bu nedenle küçük kaldığı değerlendiriliyor.

Bu tartışmalar sürerken Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetim Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş ve balıkçılardan tepki çeken bir öneri geldi.

“YUNUSLAR CİDDİ HAMSİ TÜKETİYOR”

Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, 1970’li yıllardan beri uluslararası anlaşmalar gereği avlanması yasak olan yunusların Karadenizli balıkçıların ağlarını parçalayarak zarar verdiğini söyledi.

Doç. Dr. Kocabaş, “Yunuslarla ilgili çalışmalar yeterli değil. Biz yunus popülasyonunu ciddi şekilde takip edemiyoruz. Ama biliyoruz ki yunuslar ciddi bir şekilde balık tüketiyor ve balıkçıların ağlarını parçalayarak kullanılamaz hale getiriyor. Popülasyon çalışması yapılması kontrollü bir şekilde avlanması ve popülasyonunun yönetilmesi gerekiyor. Hamsi popülasyonlarının azalmasına aşırı avcılık, kirlilik ve doğal ölüm dediğimiz dışarıdan av baskısı yapan predatörlerin etkisinin çok olduğunu biliyoruz. İstavrit, mezgit, tirsi, kalkan, palamut bunlar da hamsi tüketiyor. Ama onun dışında ciddi şekilde hamsi tüketenlerden bir tanesi de yunuslar. Yunuslar kendi ağırlıklarının yüzde 10’u kadar bir balık tüketiyor. Bu da 70 ila 100 kilo arasını bulabiliyor. Ama ne kadar yunus popülasyonumuz var? İşte bununla ilgili bir bilgi yok” dedi.

SKANDAL ÖNERİ: YUNUS AVINA İZİN VERİLMELİ

Sahilden bakıldığı zaman çok ciddi yunus sürüleri görüldüğünü öne süren Doç. Dr. Kocabaş’tan skandal bir öneri geldi. Balıkçıların zor durumda olduğunu belirten Kocabaş, şunu söyledi:

“Biz bunun en büyük serzenişini de balıkçılardan duyuyoruz. ‘Benim ağlarımı parçaladı’ diyorlar. Balıkçılar 1 kilometrelik ağda 5 kilo balıkla geri döndüklerini söylüyor. Ağları vurup, parçalayıp, orada bulunan balıkları da telef ediyor. Yunusun avlanmamasıyla popülasyonu anormal bir şekilde arttı. Karadeniz’de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için anormal bir şekilde artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir”

Benzer Haberler