‘Öğrenim kredisini ödeyemeyen 300 bin öğrenci icralık oldu’

3 Eylül 2020 Perşembe

‘Öğrenim kredisini ödeyemeyen 300 bin öğrenci icralık oldu’

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç,  300 bin kişinin öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girdiğini belirterek, “2020 yılı itibarıyla kredi alıp ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaştı” dedi.

Sözcü’nün haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, pandemi ile birlikte zirveye ulaşan işsizlik ve ekonomik sıkıntıların, üniversiteyi bitiren öğrencilerin birçoğunun işsiz kalmasına ve geleceğe umutsuz bakmasına neden olduğunu söyledi.

Kılıç, “2020 yılı itibarıyla kredi alıp ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaştı. Bu gençlerin 300 bini hakkında ise yasal işlem başlatıldı. 300 bin kişi, geçimlerini sağlayacak bir işe bile başlamadan öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girdi” diyerek TBMM’ye bir yasa teklifi verdi.

‘GERİ ÖDEMEDE TÜİK’İN TOPTAN EŞYA FİYAT ENDEKSİNDEKİ ARTIŞ EKLENİYOR’

Üniversiteyi bitirdikten sonra uzun süre iş bulamayan öğrencilerin, öğrenim kredisi borçlarını ödemekte zorluk çektiğini de belirten Kılıç, şöyle devam etti: “Öğrenim kredisi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla aylık 550 TL olarak ödenmektedir. Üniversite bitiminde TÜİK’in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle geri ödeme talep edilmektedir.”

Kılıç, Meclis’e verdiği teklifin kabul edilmesi halinde, öğrenim kredisinin öğrencilere yarı oranında artırılarak ödeneceğini vurgulayarak, “Yani ortadaki tabloya göre mevcut durumda öğrencilerimize 825 TL ödeme yapılacaktır. Bu rakam da öğrencilerimizin üniversite eğitimleri boyunca, ekonomik kaygıdan ziyade eğitimlerine ağırlık vermelerine ve daha başarılı olmalarına imkan sağlayacaktır” diye konuştu.

 

Benzer Haberler