Öğrenciler ‘uygunsuz kıyafet’ gerekçesiyle törene alınmamıştı! CHP’lilerden okulun önünde açıklama

Yayın tarihi: 13 Haziran 2024 Perşembe 8:35 pm - Güncelleme: 13 Haziran 2024 Perşembe 11:14 pm

Haber: TELE1 HABER MERKEZİ

CHP Gebze İlçe Gençlik Kolları, Gebze’de dün yaşanan mezuniyet töreninde kız öğrencilerin kıyafetleri nedeniyle mezuniyet törenine alınmamasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, uygulamanın insan haklarına aykırı olduğu vurgulanarak bu tür çağdışı zihniyetlere karşı mücadeleden vazgeçilmeyeceği belirtildi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde dün skandal bir olay yaşandı. Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde kız öğrenciler, ‘açık giyindikleri’ gerekçesiyle okul yönetimi tarafından mezuniyet törenine alınmadı. Okul yönetiminin aldığı bu skandal karar aileleri isyan ettirdi.

TELE1’in ulaştığı bilgiye göre, okul müdürü hala görevini devam ettiriyor. Olayla ilgili toplumun her kesiminden tepki yağarken bir tepki de CHP Gebze İlçe Gençlik Kolları’ndan geldi. Okul önünde yapılan basın açıklamasında olayı kınadıklarını ve yaşananların takipçisi olunacağı söylendi.

Mezuniyet skandalında ailelere tuzak mı kuruldu? TELE1 belgeye ulaştı

“OKUL İDARESİ BU KARARINDAN VAZGEÇMEK ZORUNDA KALDI”

Gebze İlçemizde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde, dün okul bahçesinde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrencilerimiz, kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri gerekçesiyle tören alanına alınmamışlardır. Bu durum hem öğrencilerimizin hem de ailelerinin büyük bir mağduriyet yaşamasına neden olmuştur. CHP Gebze İlçe Örgütü olarak durumdan haberdar olur olmaz bizzat okula giderek öğrenci velilerimizle görüşmeler yapılmış ve yerinde kamuoyu oluşturulmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi Gebze İlçe Örgütümüzün ve eğitim sendikalarımızın oluşturduğu büyük tepkiler sonucu okul idaresi bu kararından vazgeçmek zorunda kalmıştır.

“TEMEL İNSAN HAKKIDIR”

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; her bireyin kendi kıyafet tercihleri ile toplum içerisinde özgürce yer alabilmesi, temel insan haklarından biridir. Eğitim kurumlarının asli görevi, öğrencilerin özgüvenli, saygılı ve eşit bireyler olarak yetişmesini sağlamak iken, maalesef dün yaşanan olayda, bu görev göz ardı edilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi Gebze Gençlik Kolları olarak, öğrencilerimizin ve ailelerinin yaşadığı bu mağduriyetin derin üzüntüsünü paylaşıyoruz. Bu tür ayrımcı ve çağ dışı uygulamaların, eğitimde eşitlik ilkesine ve insan haklarına aykırı olduğunun altını çiziyoruz.

Hizbullah kafası! Kız öğrencilerin kıyafetleri uygunsuz diye mezuniyete alınmamasına tepkiler çığ gibi

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Gençlerimizin özgürce düşüncelerini ifade edebildiği, kendi kimliklerini ve tarzlarını korkusuzca yansıtabildiği bir eğitim ortamının oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bir çağda, uzaya astronot gönderiyoruz diyerek övünenlerin, bilim sanayi ve teknolojide çağ atlıyoruz diyenlerin samimiyetsizliklerinin ortaya çıktığı her ortamda Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan anlayışın ve uygulamaların sonuna kadar karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, yetkilileri bu tür ayrımcılık içeren uygulamaları sonlandırmaya ve öğrencilerimizin haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz. Gebze’deki tüm gençlerimizin yanındayız ve onların haklarını savunmaya devam edeceğiz. Adil, eşit ve özgür bir toplum için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘Uygunsuz kıyafet’ denilerek, öğrenciler mezuniyete alınmamıştı! Valilik harekete geçti

‘Uygunsuz kıyafet’ dendi, öğrenciler mezuniyete alınmadı

Kaynak: TELE1