Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Öğrenciler 1800 TL’lik kitap dayatmasına isyan etti

Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda hazırlık okuyan öğrenciler vize sınavları için 1060-1800 TL’lik kitap almak zorunda bırakıldılar. Sosyal medyada “#ParalıEgitimOlmaz” etiketini başlatan öğrenciler, duruma isyan etti.

Gazete Manifesto’nun haberine göre; Marmara Üniversitesi hazırlık öğrencileri vize için 1060-1800 TL’lik kitap almak zorunda bırakıldı.

Kitaplar kodlu oldukları için pdf formatına çeviremediklerini ve kodlu kitap almak zorunda olduklarını ifade eden üniversiteliler bu parayı veremedikleri takdirde vize konusu olan ödevleri yapamayacaklarını, dolayısıyla hazırlığı geçemeyeceklerini kaydettiler.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Marmara Üniversitesi hazırlık öğrencileri yaşananların öğrencileri mağdur ettiğini belirterek parasız ve eşit eğitim taleplerini ifade ettiler. Öğrenciler sosyal medyada #ParalıEgitimOlmaz etiketiyle kampanya başlattılar.

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği de hazırlık öğrencilerine yapılan dayatmaya ilişkin sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunarak ”Marmara Üniversitesi’nde hazırlık öğrencilerine vize sınavı için 1060-1800TL kitap ücreti dayatması kabul edilemez. Parasız, eşit ve ulaşılabilir eğitim mücadelesini hep birlikte yükseltelim!” ifadelerine yer verdi.

loading...