Öğrenci yurdunda günlük 9 liraya ‘özel oda’ iddiası

7 Aralık 2023 Perşembe

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Süleyman Şahin’in, Ankara’daki Tahsin Banguoğlu Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Erkek Öğrenci Yurdu’nun yerleşkesi içinde bulunan idari binada; “kendisine özel oda yaptırdığı” iddia edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Süleyman Şahin’in, Ankara’daki Tahsin Banguoğlu Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Erkek Öğrenci Yurdu’nun yerleşkesi içinde bulunan idari binada; “kendisine özel oda yaptırdığı” iddia edildi. ANKA’da yayınlanan belgeye göre, Şahin’in kendisini bir öğrenci odasında kalıyor gibi gösterdiği; böylece günlük 9 liraya, aylık 276 liraya kaldığı belirtildi. Süleyman Şahin ” Burası misafirhane. Benim dışımda da kalan arkadaşlar var. Ben mütevazi bir insanım. Neyse ücretini ödüyoruz” dediği fakat Yurt idaresinin misafirhanesinin olmadığı açıklaması yaptığı söylendi.

ANKA Haber Ajansı’nın ulaştığı bilgilere göre Şahin, kaldığı odanın bedelini ödemek için kendisini bir öğrenci odasında kalıyormuş gibi gösterdi ve konaklama için günlük 9 lira, aylık ise 276 lira ödedi. Belgede, 4 Mayıs 2023 ve 6 Temmuz 2023 tarihinde 276 lira ödediği görüldü.

ANKA haber ajansının Süleyman Şahin’in verdiği yanıtları yayınlandığı haberin bölümü şu şekilde:

Şahin, “Ben sizi misafir edeyim. Benden önce yapılmış bir misafirhane. Benim dışımda da misafirler kalıyor. Gelirseniz gösteririm. Ben 5 yıldan beri Ankara’dayım, ben kalmıyordum zaten. Ben son bir yıldan beri burada kalıyorum. Bana özel yapılan bir şey yok. Burada yurt müdürümüz size bütün odaları gezdirir” yanıtını verdi.

Günlüğü dokuz liraya kaldığı iddiası kendisine aktarıldığında ise Şahin, “Hayır, öyle bir şey olur mu? Ücreti neyse, bilmiyorum. Kaldığımız zaman ödüyoruz. 9 liraya nerde, 9 liralık bir rakam var mı? Bunlar çok ayıp şeyler. Burası en standart kamu kurumunun misafirhanesi. Ben mütevazi bir insanım. Kim söylüyorsa çok ayıp” dedi.

Kendisinin orada kalmasının, ödeme yapmasının resmi bir işlem olup olmadığının sorulması üzerine Şahin, “Gayri resmi değil tabi. Neyse ücretini ödüyoruz. Kalmadığı günlerin parasını da ödüyoruz. Ben mesela bu hafta 3 gün kaldım, il dışındaydım. 7 günlük para yatırdım” yanıtını verdi.

Elinde dekont ve kalınan yerin resmi kayıtlarda misafirhane olarak gösterildiğine ilişkin bir belge var mı diye sorulduğunda da “Olmaz mı, bunu yurt idaresinden alabilirsiniz. Bunlar çok ayıp şeyler. En standart misafirhane statüsündeki bir yer” karşılığını verdi.

Devlet kayıtlarında misafirhane olarak geçiyor mu diye sorulduğunda da “Geçiyor herhalde. Benden öncekiler de kalıyordu, ben de geldim kaldım. Ben kendime misafirhane açmadım. Bana ‘burada kalacaksınız’ denildi, ben de kaldım. Diğer arkadaşların da odası var. Burası standart devlet kurumunun misafirhanesi. Ücreti mukabilinde gelip kalan arkadaşlarımız var. İl müdürlüklerinden gelen kalan arkadaşlarımız var” dedi.

YURT YÖNETİMİ: ‘BURADA MİSAFİRHANE YOK’

Konu hakkında açıklama yapan yurt yönetimi “Devlet memurları kanununa tabiyiz. Basına izinsiz demeç verme yetkim yok. Genel müdürlükten ya da il müdürlüğünden demeç alabilirsiniz” diyen bir yurt yöneticisi, “Bizim misafirhanemiz yok, burası öğrenci yurdu” dedi.

(ANKA)