ODTÜ’de baskılara rağmen Devrim yürüyüşü gerçekleşti

Yayın tarihi: 29 Mayıs 2024 Çarşamba 9:58 pm - Güncelleme: 29 Mayıs 2024 Çarşamba 10:06 pm

ODTÜ öğrencileri, rektörlük tarafından yasaklanan geleneksel Bahar Şenliği’nin 35’incisini kendi imkanlarıyla düzenledi. Üniversite öğrencileri, Devrim Stadyumu’nda geleneksel yürüyüşü de gerçekleştirdi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, bahar şenliği etkinlik ve konserlerinin rektörlük tarafından yasaklanmasını protesto etmiş, rektörlük binası önünde günler süren oturma eylemi yapmıştı. Öğrencilerin kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği şenliğe, gerekli olan malzemelerin ulaştırılması için milletvekilleri yardımcı olmuştu.

ODTÜ, devrim

Öğrenciler, şenliğin ikinci gününde Devrim Stadyumu’nda yürüyüş gerçekleştirdi. Fizik Çimleri önünden başlayan yürüyüşe katılan öğrenciler “Devrimci ODTÜ, devrimde şenlik”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları atarak yürüdü.

”KATİL İSRAİL, FİLİSTİN’DEN DEFOL” SESLERİ

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto eden ögrenciler “Katil İsrail, Filistin’den defol” ve “Filistin halkı yalnız değildir” sloganları attı. Devrim Stadyumu’na Filistin bayrağı asıldı.

Devrim Stadyumu’nda tur atan öğrenciler, statta bekleyen binlerce öğrenci tarafından alkışlar ve ıslıklarla karşılandı. Öğrenciler daha sonra üniversite yönetimince ışıkları kapatılan stadyumun çimlerine “Devrim” yazısı oluşturulacak şekilde mumlar yerleştirdi. Şenlik, konserlerle devam etti.

Kısıtlamalar engel olamadı! ODTÜ’lüler şenliklerine sahip çıktı

Kaynak: ANKA