Odalarını beğenmeyen AKP’li ve MHP’li üyeler meclis toplantısına katılmadı

4 Mart 2020 Çarşamba

AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı meclis üyeleri kendileri için İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından özel olarak yaptırılan çalışma odalarını beğenmedikleri gerekçesiyle meclis toplantısına katılmadı.

İzmit Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı AKP ve MHP’den oluşan “Cumhur İttifakı” meclis üyelerinin belediye binasında kendileri için özel olarak yapılan çalışma odalarını beğenmedikleri gerekçesiyle meclis toplantısına katılmamaları sonucu gerçekleştirilemedi. Yapılacak Meclis toplantısında Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm konusunun, üreticiye ve tüketiciyi destekleyecek olan Halk Süt projesi, Veteriner İşleri Müdürlüğü gibi konular konuşulacaktı.

“BU GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTIR”

Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için başlatılamayan mecliste konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “AK Partili meclis üyelerinin neden topluca meclise gelmediklerini ben de bilmiyorum. Grup başkanvekilimizin aldığı bilgiler doğrusunda kendilerine grup odaları istemişlerdi. Arkadaşlarımız hafta sonu dahil çalışarak AK Parti ve MHP grubu için ayrı ayrı çok güzel odalar oluşturdu. Aldığımız bilgilere göre de AK Partili ve MHP’li arkadaşlar odalarını beğenmemiş. Çok şaşırdım. Bu resmen skandaldır. Bu görevi kötüye kullanmadır. Seçilmiş insanlar olarak burada halkımız için çalışmaları gerekirken yaptıklarını anlayamadım” dedi.

“AK PARTİLİLER YÜZÜNDEN CEDİT’İ, HALK SÜTÜ, KREŞLERİ KONUŞAMADIK”

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “4 yıldır AK Parti’nin çözmediği Cedit probleminin görüşüleceği meclise gelmiyorlar. Üreticiyi, tüketiciyi destekleyecek, Halk Sütü konuşacaktık. Veteriner İşleri Müdürlüğü’nü konuşacaktık. 15 yıldır kreş yapılmayan İzmit’te, kreşleri konuşacaktık. Bugün bir sürü önemli konumuz var. Ama Cumhur ittifakı üyelerinin bugün sırf bir oda için yaptığı protesto, meclise gelmemeleri, İzmit’i ve İzmitlileri önemsemeleri kabul edilebilir bir şey değil. Göreve geldiğimizden beri hala hazımsızlık devam ediyor. İzmit’e gölge düşürdüler. İzmit adına, arkadaşlarım adına üzülüyorum. Arkadaşlarımızın emeğine üzülüyorum” şeklinde konuştu.

“EĞER GÖREVLERİNİ YAPMAYACAKLARSA DERHAL KOLTUKLARI TERK ETSİNLER”

Başkan Hürriyet son olarak, “Bizim bir sloganımız vardı. Kendilerini milletçe alkışlıyorum. Biz hizmet üretmeye çalışıyoruz. Onlar engel olmaya çalışıyorlar. Ne yaparsalar yapsınlar, biz hizmet üretmeye devam edeceğiz. Buradan kendilerini ihtar ediyorum. Eğer ciddiyetle görevlerini yapmayacaklarsa derhal koltuklarını terk etsinler. Belediye binasında olmalarına rağmen meclise gelmediler. Bundan sonra kim ki görevini kötüye kullanıyorsa savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı ifade ediyorum. Milletin bize yüklediği sorumluluklar çok kıymetli. Bu sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz. Bunun altında başka bir neden, başka bir amaç var diye düşünüyorum. Bu işin görünen kısmı.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ODALARI GEZDİRDİ

Ardından Meclise gelen gazetecileri, Cumhur İttifakı üyelerinin beğenmediği odaları görmeye devam eden Başkan Hürriyet, gazetecilere MHP ve AKP meclis grupları için oluşturulan odaları gezdirdi. Millet İttifakı üyesi İYİ Parti grubunun da meclis üyeleri için odasının olmadığı öğrenilirken, bu odaların hafta sonunda mesai yapan belediye personeli tarafından Cumhur İttifakı üyeleri için özel olarak yapıldığını sözlerine ekledi.

AKP GRUBUNDAN AÇIKLAMA

AKP Grubu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Bugün rutin Meclis toplantısı için geldik. Ancak grubumuza bir oda ayrılmış. Bugün böyle bir tutuma gelmiş olmalarını protesto amacıyla bugünkü Meclis toplantısına katılmama kararı aldık grup olarak” dedi.

Benzer Haberler