O ülkede ilk koronavirüs vakası kaydedildi

11 Kasım 2020 Çarşamba

O ülkede ilk koronavirüs vakası kaydedildi

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan Vanuatu’ya da ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nden dönen bir erkeğe uygulanan koronavirüs testinin pozitif çıkmasıyla Vanuatu’daki ilk koronavirüs vakasının kaydedildiği açıklandı. Avustralya’nın Sydney ve Yeni Zelanda’nın Auckland kenti aktarmalı hava yoluyla gelen kişinin virüse yakalandığını doğrulayan Vanuatu Başbakanı Bob Loughman, rahatsızlığı fark edilen kişinin uçuşlar sırasında ayrı oturtulduğunu ve her zaman fiziksel mesafenin korunduğunu söyledi.

Virüse yakalanan kişinin başkent Port Vila Merkez Hastanesi’ne nakledildiğini ve bu kişiyle teması olanların da karantinaya alındığını belirten Başbakan Loughman “Tüm vatandaşları, durumun kontrol altında ve hükümetin koronavirüs görev gücü aracılığıyla bu hastalığı ele almaya ve takibe hazır olduğu konusunda temin etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

İLERLİYEN GÜNLERDE TEDBİRLERİN GEREKİP GEREKMEDİĞİ SÖYLENECEK

Herkese hijyen uygulamalarını iyi takip etme ve sosyal mesafeyi uygulama konusunda daha dikkatli olmalarının tavsiye edildiğini hatırlatan Başbakan Loughman, yetkililerin gelecek günlerde başka tedbirlerin alınmasının gerekip gerekmediğini bildireceklerini kaydetti.

Güney Pasifik Okyanusu’nda Avustralya’ya 1750 kilometre mesafede ve Fiji’nin batısında yer alan yaklaşık 307 bin nüfuslu Vanuatu, 83 adadan oluşuyor.

Benzer Haberler