Nobel ödüllü Aziz Sancar Anıtkabir’i ziyaret etti

19 Şubat 2022 Cumartesi

Nobel ödüllü Aziz Sancar Anıtkabir’i ziyaret etti

Milli Eğitim Bakanlığınca Ankara’daki Aziz Sancar Eğitim Kampüsü’nün açılış törenine katılmak üzere Türkiye’ye gelen Sancar, Covid-19 aşıları ve Omicron varyantına ilişkin soruları yanıtladı. Sancar, Ankara davetinde Anıtkabir’i ziyaret etmeyi de unutmadı.

ABD’de yaşayan Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Covid-19‘un Omicron varyantına ilişkin, “Ağır olmayabilir ama bir sebebi de bu varyanta yakalananların çoğu aşılı. Aşılı olunca da tabii ağır seyretmiyor. Ben aşılı olduğum için pek korkmuyorum artık” diye konuştu.

Covid-19’a yakalanmadığını belirten Sancar, hangi aşıyı yaptırdığının sorulması üzerine, ABD’de mRNA tabanlı Moderna aşısını olduğunu söyledi. Sancar, aşı çeşitleri arasında ayrımın yanlış olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

“(Ben Çin aşısı istemiyorum, Türk aşısı istiyorum, şunu istiyorum bunu istiyorum…) Ben çok kişiye söyledim ‘Bugün senin sıran geldi aşı olacaksın.’ diye. Ben de gittim, aşı için sıraya girdim. Oradaki (ABD) bir hemşire ‘Sen şu odaya gir.’ dedi. Ben de girdim. 3 tane aşırı veriliyordu, birisi bizim Türklerin çıkardığı BioNTech, ikincisi Moderna, üçüncüsü de Johnson&Johnson. Bana aşı yapıldı ve ben hangi aşının yapıldığını bilmiyordum. Sormaz Amerikalı, ne varsa onu verecek. Hemşire aşı yaptı sonra sordum, ‘Hangisi ‘ dedim, ‘Moderna’ dedi, ben de ‘oldu’ dedim. Ama Türkiye’de e-mail, telefon geliyor, ‘Şu aşıyı oldum, benim antikorlarım şu kadar.’ Bırak aşı olmuşsun artık.”

ANITKABİRİ ZİYARET ETTİ

Sancar, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine geldi. Burada Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Sancar ve beraberindekiler, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de ziyaret etti. Sancar, ziyaretin sonunda Anıtkabir merdivenlerinde gençlerle fotoğraf çektirdi.

Bilim İnsanı Aziz Sancar’dan Başkan Atay’a anlamlı mektup

Turkovac hatırlatma dozu olarak uygulanmaya başladı

Benzer Haberler